Search
Close this search box.

TISKOVÁ ZPRÁVA: Zahájení činnosti Centra informačního odboje pro ukrajinské odborníky v Praze

Zahájení činnosti Centra informačního odboje pro ukrajinské odborníky v Praze

Bezpečností centrum Evropské hodnoty (EH) v reakci na ruský útok v Ukrajině spouští Centrum informační obrany. Cílem projektu je spolupráce s ukrajinskými specialisty na ruskou agresi ve vojenské, informační nebo ekonomické rovině. Řada těchto odborníků musela opustit Ukrajinu a našli bezpečné útočiště v České republice.

„Spolu s našimi ukrajinskými přáteli čelíme stejnému nepříteli. Ruská agrese se netýká pouze Ukrajiny, ale celého evropského prostoru. Naším cílem je získávat ty nejpřesnější informace zevnitř Ruska a Ukrajiny, což naši ukrajinští experti a expertky díky svým znalostem a kontaktům výborně umí. Válka s Ruskem může trvat dlouho a proto v Praze a do budoucna uvnitř Ukrajiny chceme mít tým specialistů a specialistek, díky kterým budou moci kroky Česka a evropských struktur být co nejinformovanější.“ vysvětluje ředitel Bezpečnostního centra Evropské hodnoty Jakub Janda.

Centrum informačního odboje (angl. Information Defense Hub – IDH) zahajuje svou aktivitu ve spolupráci s prvními ukrajinskými odbornicemi, mezi ně patří i Sonja Koškina, šéfredaktorka ukrajinského zpravodajského portálu Levij Bereh. „Jsme vděční našim českým kolegům za jejich zájem o naše zkušenosti a za to, že nám pomáhají sdílet naše know-how a znalosti s českými kolegy a kolegy z dalších evropských zemí,“ říká Sonja Koškina. V rámci týmu Centra bude figurovat řada dalších expertů a expertek, ovšem kvůli jejich osobní bezpečnosti bude zveřejněna identita jen některých z nich.

Centrum bude pravidelně vydávat veřejné a neveřejné analytické informační přehledy v angličtině i češtině, které budou vysvětlovat nejnovější vývoj ruské agrese proti Ukrajině, ukrajinskou reakci a možnosti spolupráce mezi evropskými státy a Ukrajinou.

Existence Centra je možná především díky štědré podpoře individuálních dárců převážně z České republiky a rozvojové agentuře americké vlády (USAID).

K odběru veřejného newsletteru, který spolu s ukrajinskými expertkami vypracováváme na dvoutýdenní bázi, se lze přihlásit ZDE.

Obsahovým garantem Centra je seniorní analytik David Stulík, který v minulosti dvanáct let sloužil jako diplomat na Delegaci EU v Kyjevě.