Search
Close this search box.

Program Kremlin Watch

O programu

Program je od léta 2023 pozastaven

Kremlin Watch je strategický program Bezpečnostního centra Evropské hodnoty, jehož cílem je odhalovat a konfrontovat způsoby, kterými Ruská Federace rozšiřuje svůj politický vliv a řídí dezinformační operace namířené proti západním demokraciím.

Provozní monitorování a analýza dezinformací

Náš tým denně sleduje, analyzuje a odhaluje dezinformace a jejich trendy v médiích, ověřuje fakta a vyvrací mýty ve veřejné debatě. Často odkrýváme závažné případy dezinformací a identifikujeme aktivně se vyvíjející dezinformační kampaně. Také úzce spolupracujeme a průběžně informuje celostátní tisk a vládní orgány.

Týdenní hlášení o českých dezinformačních kampaní pro Přehled dezinformací ESVČ

Náš tým je nejaktivnějším přispěvatelem do sítě ESVČ East STARTCOM, která vytváří týdenní Přehled dezinformací (Disinformation Review). Poskytli jsme stovky ukázek dezinformačních zpráv a díky našemu úsilí je česká dezinformační komunita jednou z nejintenzivněji zkoumanou v Evropě.

Týdenní Kremlin Watch briefing s aktuálními informacemi pro evropskou politickou komunitu

Od začátku roku 2016 náš tým v Kremelské hlídce vytváří krátké týdenní hlášení, které se sestávají z našich zpráv o nejnovějších akademických studií, protiopatření spojeneckých institucí a nejlepších odborných komentářů týdne. V současné době náš rozsah dosahuje více než 7 000 analytiků a odborníků v oblasti politiky ve všech členských zemích NATO.

Vývoj a poradenství pro demokratické politické opatření na taktické a strategické úrovni

Náš tým věnuje značné prostředky na rozvoj politických opatření, které by demokratické státy měly využívat v boji proti nepřátelským dezinformačním aktivitám cizích mocností. Jsme oficiálním prodáním orgánem Ministerstva vnitra České republiky v rámci Českého přehledu národní bezpečnosti. Například, Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám bylo zřízeno v rámci Ministerstva vnitra na základě jednoho z našich doporučení. V roce 2016 nás německá Federální akademie pro bezpečností politiku pověřila vypracováním politických doporučení v návaznosti na „případ Lisa“. Naši odborníci neformálně radí poslancům, spojeneckým orgánům a zpravodajským službám. Od roku 2016 náš tým doručil brefingy ve více než 15 zemích od Washingtonu D.C. po Singapur. Poskytujeme také školení v oblasti budování kapacit a znalostí pro různé vládní orgány.

Vzdělávací aktivity pro širokou veřejnost & školení pro odborníky

Naši odborníci vystupují na veřejných debatách, přednáší a vedou workshopy pro studenty, učitele a novináře. Spolupracujeme se školami v českých regionech a pořádáme veřejné přednášky v rámci našich vzdělávacích aktivit.

Veřejné a privátní prosazování informovanosti o dezinformačních snahách v médiích a politice

Jeden z našich největších projektů se zasazuje o to, aby byly dezinformace potírány a brány jako vážná bezpečnostní hrozba. Od jara 2016 se celý český bezpečností kabinet shoduje na tom, že je třeba vážně čelit dezinformačním snahám řízeným z Kremlu. V úzké spolupráci s vládou je Kremelská hlídka nejvlivnějším orgánem působícím v oblasti dezinformací v České republice. Naši odborníci jsou každý týden v kontaktu s různými sdělovacími prostředky a naše projekty se objevily v reportážích médií jako jsou Politico, France 24 a New York Times.

Pořádáme různé online a off-line platformy pro české a evropské komunity za účelem boje proti dezinformacím

V posledních letech jsme zorganizovali řadu akcí a provozujeme kontinuální platformy pro sdílení aktuálních informací mezi českými a evropskými politickými a novinářskými komunitami.

Pořádáme nejlepší evropský specializovaný summit zaměřený na boj proti dezinformacím – EUROPEAN VALUES SUMMIT (dříve STRATCOM SUMMIT)

Každoročně vítá více než 200 vládních a nevládních specialistů na dezinformace, aby se mohli zúčastnit různých školení a briefingů.