Search
Close this search box.

Atlas ruského a čínského vlivu v České republice

Naposledy aktualizováno v září 2022

Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty spouští nový interaktivní web Atlas ruského a čínského vlivu.


Naši experti na jedno místo shromáždili kompletní přehled všech dostupných informací, zda a jak jednotliví poslanci a vláda napomáhají nebo naopak brání šíření ruského a čínského vlivu. Odhalujeme a vyhodnocujeme mnoho konkrétních vazeb českých politiků na Ruskou federaci nebo Čínskou lidovou republiku a mapujeme související aktivity, které napomáhají šíření tohoto nepřátelského vlivu v České republice.

Na základě průzkumu jsme zjistili, že celkem 25 politiků ve sledovaném období svým celkovým jednáním napomáhalo šíření vlivu Ruska a 28 osob činilo totéž v případě vlivu Číny.
Naopak 150 politiků působilo proti šíření ruského vlivu a 49 politiků bojovalo proti šíření vlivu čínského.

V kompletního součtu dosáhla nejlepšího výsledku strana Piráti, jejíž členové se v průměru ve sledovaném období nejvíce vymezovali proti působení ruského i čínského vlivu. Naopak nejhorší bilanci má strana SPD, protože její poslanci jednali ve prospěch ruského ale i čínského vlivu ze všech parlamentních stran nejvíce.

Mezi politiky, které nejvíce napomáhají šíření ruského vlivu se tak zařadili právě poslanci SPD – Tomio Okamura, Jaroslav Foldyna a Radim Fiala, kteří dominují i v šíření vlivu čínského, kde však nehorší hodnocení získal Radek Vondráček z hnutí ANO.

V sekci “Pro média” dále najdete:

  • politické strany, které jsou v šíření nepřátelského vlivu nejvíce aktivní,
  • politiky, kteří šíření nejvíce napomáhají či proti němu naopak systematicky bojují,
  • vybrané kauzy spojené s rusko-čínským vlivem.

Více informací o metodologii vyhodnocování aktivit politiků jsou k dispozici na stránkách Atlasu vlivu pod tímto odkazem.

Kontakt pro média:

Karolína Kabešová, Projektová koordinátorka
[email protected]

S podporou: