Central European Program

O programu

Ruská agrese proti Ukrajině 24. února 2022 výrazně a dynamicky proměňuje geopolitickou situaci ve střední Evropě.

Jako jeden z významných důsledků těchto dynamických změn se objevilo nové, strategičtější spojenectví mezi Polskem a Českou republikou. Obě země sdílejí podobné geopolitické, vojenské, hospodářské a sociální zájmy a obavy, pokud jde o situaci v Ukrajině a jejím okolí. Z hlediska regionální bezpečnosti mají Polsko a Česká republika strategický zájem na vítězství Ukrajiny nad Ruskou federací, na její budoucí úspěšné poválečné obnově a na její budoucí evropské integraci. 

Samozřejmě existují také zastánci Ukrajiny, jako jsou pobaltské státy nebo Švédsko, jejichž angažovanost je enormní a s nimiž by takové úsilí mělo být koordinováno a diskutováno.

V rámci programu sledujeme situaci v Maďarsku, neboť premiér Viktor Orbán je bezpečnostní hrozbou. Na úkor vojenské, ekonomické a energetické bezpečnosti Evropy slouží jeho vláda Fidesz autoritářskému Rusku a zájmům Číny v Bruselu i mimo něj. Pro pravidelné informace o této situaci se můžete přihlásit k odběru dvoutýdenního newsletteru Orban Watch Briefing.