Search
Close this search box.

Česko-polské fórum

Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty realizuje od roku 2020 několik projektů podpořených Česko-polským fórem.

Hlavní témata, jimiž se tyto projekty zabývají, se v průběhu času měnila. Zatímco v roce 2020 byly hlavními tématy vývoj evropské obranné a bezpečnostní politiky, vojenská přítomnost USA v Polsku, obranyschopnost východního křídla NATO a boj proti nepřátelskému vlivu Ruska a Číny, v roce 2022 je nahradily zahraniční bezpečnostní strategie a výzvy způsobené ruskou agresí na Ukrajině. V rámci spolupráce s Varšavským institutem bylo v letech 2020-2021 uspořádáno několik odborných seminářů za účasti zástupců české a polské občanské společnosti.

Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty ve spolupráci s dalším polským partnerem Centrem východních studií (OSW) vydalo v roce 2022 diskusní policy paper s názvem “Posílení koordinace česko-polské politiky v oblasti Východního partnerství, zejména v pomoci Ukrajině”. Dokument vychází z doporučení českých a polských zástupců v 7 vybraných oblastech politiky (jako je kybernetická či energetická bezpečnost, vojenská spolupráce přípravy Ukrajiny na přístupová jednání), která jsou navržena a adresována oběma vládám.

Tento diskusní policy paper vznikl v rámci projektu Česko-polské fórum 2022. Projekt je podporován Ministerstvem zahraničních věcí České republiky.

Za podpory: