Search
Close this search box.

European Values Podcast

European Values Podcast vám zprostředkuje rozhovory s bezpečnostními experty, analytiky či politiky na témata související s ruským a čínským škodlivým vlivem.
Hlavním cílem je diskutovat o získaných zkušenostech, účinných politikách a osvědčených postupech v boji proti nepřátelskému zahraničnímu vlivu po celém světě.
Doufáme, že se nám podaří obohatit diskusi o způsobech, jakým mohou liberální demokracie čelit aktuálním bezpečnostním hrozbám.
 

European Values Podcast najdete na SoundCloud, Google Podcasts, Spotify a na našem webu!

Zájmy NATO v Indo-Pacifiku (s Dr. I-Chung Laiem a profesorem Tomonori Yoshizakim)

Srpen 1, 2023
Jak může vývoj v Indo-Pacifiku ovlivnit euroatlantickou bezpečnost? Co se můžeme naučit z ukrajinské cesty do NATO? A jaká je pravděpodobnost, že bychom jednoho dne viděli asijské NATO? Zeptali jsme se Dr. Laie a profesora Yoshizakiho v nové epizodě European Values Perspectives

Čína jako výzva pro zájmy, bezpečnost a hodnoty NATO (s Dr. Madokou Fukudou)

Srpen 1, 2023
Jak Čína ohrožuje bezpečnost NATO? Jak nebezpečné je strategické partnerství Číny s Ruskem? A jak se bude vyvíjet vztah mezi NATO a Japonskem? Zeptali jsme se doktorky Madoky Fukudy v nové epizodě European Values Perspectives

Integrace Ukrajiny a globální dopad války (s genpor. v.v. Kōichi Isobem)

Červenec 13, 2023

Po 24. únoru 2022 se integrace Ukrajiny do EU a NATO stala předmětem diskusí a stala se otázkou přežití. Alespoň tak vnímá své členství v EU a NATO většina Ukrajinců. Podle nedávných průzkumů více než 80 % Ukrajinců podporuje vstup do EU i do NATO.

Generálporučík ve výslužbě Kōichi Isobe, který sloužil 35 let (do roku 2015) v japonských pozemních silách sebeobrany, nabízí svůj jedinečný pohled na situaci a její důsledky ve východní Asii.

Jak fungují dezinformace v českém veřejném prostoru? (s Veronikou Krátkou Špalkovou)

Květen 11, 2023
Jak se v minulém roce proměnila česká dezinformační scéna? Jaké jsou její nevýraznější tváře, jak toto prostředí ovlivnil zákaz vybraných dezinformačních webů a která témata nejvíce rezonovala?

V nové epizodě European Values Perspectives na tyto otázky odpovídá analytička a hlavní autorka Výroční zprávy o stavu české dezinformační scény pro rok 2022 Veronika Krátka Špalková.

Výroční zprávu si můžete přečíst zde.

Černobyl je dnes hlavně symbol, chtěla jsem lidi uklidnit, říká jaderná inženýrka Dana Drábová

Duben 27, 2023

Bez každodenní twitterové aktualizace, že „radiační situace na Ukrajině zůstává normální“ si dnes mnozí nedokážou představit své ráno. Stejně tak to má i autorka těchto aktualizací, jaderná inženýrka a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, která přijala pozvání do nejnovější epizody European Values Perspectives.

Dokáže Záporožská jaderná elektrárna odolat dalšímu útoku? Co by způsobil dopad ruského granátu do černobylské oblasti? Jak se projevuje akutní nemoc z ozáření a jak se dá léčit? A jak dlouho Dana Drábová spí?

Jak připravit naši ekonomiku na čínskou invazi na Tchaj-wan? (s Vilémem Semerákem&Tsuneo Watanabe)

Duben 13, 2023


Jak ruská invaze do Ukrajiny ovlivnila českou a japonskou ekonomiku? Jaká ponaučení v oblasti ekonomického dopadu regionálního konfliktu na vzdálené země si můžeme z války v Ukrajině vzít? A měli bychom se připravit na válku v Tchajwanském průlivu?

Nejen o těchto otázkách v novém díle European Values Perspectives diskutovali Vilém Semerák z Karlovy Univerzity a Tsuneo Watanabe ze Sasakawa Peace Foundation.

Války se vyhrávají zbraněmi, říká Martin Ondráček z Dárku pro Putina

Březen 30, 2023

Tank Tomáš, Raketomet Přemysl, protivzdušná obrana Viktor, ale i munice, drony nebo výcvik vojáků a záchranářů. Právě na tyto projekty se podařilo vybrat peníze pomocí crowdfundingové iniciativy Dárek pro Putina. Se zakladatelem platformy Martinem Ondráčkem mluvil v nové epizodě European Values Perspectives Andrej Poleščuk nejen o tom, že války se vyhrávají zbraněmi.

Česko je evropským lídrem v posilování vztahů s Tchaj-wanem, ostatní by nás měli následovat

Březen 9, 2023


Jak se budou vyvíjet česko-tchajwanské vztahy za působení prezidenta Petra Pavla? Co můžeme čekat od cesty Markéty Pekarové Adamové do Tchaj-peje? A existuje v dohledné době reálná šance čínské invaze na Tchaj-wan?

Hostem nové epizody European Values Perspectives je ředitel Bezpečnostního centra Evropské hodnoty Jakub Janda, který na Tchaj-wanu v loňském roce strávil čtyři měsíce a otevřel v Tchaj-peji stálou kancelář. Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty jsou tak prvním a zatím i jediným evropským think tankem, který má na Tchaj-wanu oficiální zastoupení.

Náš národní bezpečnostní zájem je pomáhat Ukrajině bránit se (s Tomášem Kopečným)

Únor 23, 2023

Jak je na tom Česko s poskytováním vojenské pomoci Ukrajině? Co způsobilo váhání Západu ohledně dodávek zbraní? A jaká bude role České republiky v obnově Ukrajiny? V nové epizodě European Values Perspectives natočené u příležitosti výročí ruské války v Ukrajině nejen o těchto otázkách diskutovali vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný a analytik Andrej Poleščuk.

Jak chránit demokratické země před ekonomickou válkou? (s Yukou Fukunagou a Otou Šimákem)

Únor 9, 2023

Tento díl European Values Perspectives se zaměřuje na to, jak by se měl současný globální obchodní a investiční režim přizpůsobit vznikajícím výzvám ozbrojování obchodu a s tím související potřebě nasazení ochranných protiopatření v oblasti ekonomické bezpečnosti (např. kontrola vývozu, boj proti nátlaku atd.). Tato problematika je ukázána na případech České republiky a Japonska.

Hosty tohoto dílu jsou profesorka Yuka Fukunaga z Waseda University a Oto Šimák, ředitel odboru obchodní politiky a mezinárodních hospodářských organizací Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Leopardi míří na Východ, posun v německé asertivitě?

Leden 26, 2023

Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty se aktivně účastní česko-německého dialogu. V novém díle European Values Podcast mluvil Michael Murad s analytičkou Nathalií Vogel o současné změně kurzu Scholzovy vlády vůči Ukrajině, transformačním procesu s tzv. ‘Zeitenwende’, nepřátelských hybridních operacích na německém území nebo o problematice tzv. ‘Russlandversteher’.

Ukraine Watch: Svědectví z první linie (s Andrejem Poleščukem)

Prosinec 22, 2022
Poslední díl Euroepan Values Podcast v roce 2022 je věnován Ukrajině. Naši analytici Andrej Poleščuk a David Stulík v něm výjimečně rozebrali vlastní zkušenosti, postřehy a dojmy ze svých zcela nedávných cest na Ukrajinu, a to dokonce i do Bachmutu, města, které je systematicky ničeno Rusy a které je nyní kvůli neuvěřitelně těžkým bojům a ostřelování z ruské strany popisováno jako peklo na zemi.
 
Chcete se dozvědět více o současné situaci na Ukrajině? Přihlaste se k odběru našich pravidelných newsletterů:
 
 
Tento díl vznikl v rámci projektu Information Defense Hub za podpory European Cultural Foundation.

Ukraine Watch: Pomoc Ukrajině není jednosměrná, Ukrajina pomáhá EU udržet sebe sama

Listopad 24, 2022

Nový díl European Values podcastu ze série Ukraine Watch se věnuje zásadním a hlubokým změnám, které se odehrávají na Ukrajině a mezi Ukrajinci. Jejich boj proti ruským agresorům o čisté přežití jako národa výrazně ovlivnil Ukrajince a jejich myšlení a hierarchii hodnot. Velmi nízká tolerance ke korupci, naděje na světlou budoucnost, rostoucí sebevědomí – to jsou nové fenomény ukrajinského národa, o kterých analytik David Stulík hovořil s Viktorií Vdovyčenko, výzkumnicí a spolupracovnicí Information Defense Hub.

Epizoda byla natočena během European Values Summit 2022.

Atlas vlivu: Jak čeští politici napomáhají šíření ruského a čínského vlivu v Česku?

Listopad 11, 2022
Analytici Jindřich Přívratský a David Plášek společně s moderátorem Michaelem Muradem natočili speciální díl European Values Podcast věnovaný projektu Atlas vlivu, který si klade za cíl mapovat, jak čeští politici napomáhají či naopak bojují proti šíření ruského a čínského vlivu.

Jak nápad na projekt tohoto typu vzniknul, kteří čeští politici jsou v napomáhání šíření nepřátelských vlivů nejaktivnější a jak se liší projevy ruského a čínského vlivu v ČR? To a mnohem víc se dozvíte v atlasovém speciálu!

Všechny informace o vládě a poslancích, nejdůležitějších kauzách a hlasování najdete na webu www.atlasvlivu.cz.

Jak chránit univerzity před nepřátelským vlivem?

Říjen 20, 2022

Tento díl European Values Podcast se zaměřuje na ochranu univerzit před zahraničními zásahy a nepatřičným přenosem technologií. Analyzuje zkušenosti z Japonska a Česka a také možné způsoby, jak ochránit akademickou obec před různými bezpečnostními hrozbami. Zvláštní pozornost je věnována Číně a její “civilně-vojenské fúzi”, která rozostřila hranici mezi vojenskou a civilní sférou, včetně čínských akademických institucí. Hosty tohoto dílu jsou profesor Koichi Sumikura z National Graduate Institute for Policy Studies a analytik EVC David Plášek.

Reportáž o zhoubném vlivu Číny na akademické instituce si můžete přečíst na našem webu zde.

Tato epizoda byla natočena vzdáleně.

Ukraine Watch: Poválečná rekonstrukce je přímou součástí ukrajinského vítězství

Září 30, 2022
V nejnovějším díle Ukraine Watch Edition jsme s ukrajinskou kolegyní a odbornicí Krystynou Rybachok diskutovali o různých aspektech poválečné obnovy Ukrajiny, jejích možných úskalích, rizicích, výzvách, zásadách, kterými se tento proces řídí, a také o celkových číslech ilustrujících rozsah škod, které Rusko způsobilo Ukrajině, její ekonomice nebo infrastruktuře.
 
Chcete se dozvědět více o současné situaci na Ukrajině? Přihlaste se k odběru našich pravidelných newsletterů:
 
Tento díl vznikl v rámci projektu Information Defense Hub za podpory European Cultural Foundation.

Proč je sino-srbská spolupráce pro region západního Balkánu tak nebezpečná?

Září 22, 2022

S globálním vzestupem Čínské lidové republiky v mezinárodní politice a ekonomice a s přechodem od geopolitiky ke geoekonomice vyvstává potřeba zaměřit se na často opomíjené propojení environmentální bezpečnosti a ekonomické moci. Republika Srbsko, která se nachází v geostrategickém regionu západního Balkánu, hraje roli čínského “regionálního centra” ekonomické přítomnosti. Srbsko je také historicky daným životně důležitým faktorem pro mír, bezpečnost a stabilitu na západním Balkáně. V novém díle European Values Podcast Richard Kraemer a Jiří Němec diskutují o zhoubném vlivu čínsko-srbské ekonomické spolupráce na sektor environmentální bezpečnosti, vybraných otázkách lidských práv, srbské společnosti a následně i národní bezpečnosti.

Tato epizoda byla natočena vzdáleně.

Rusko je teroristický stát, měli bychom zabavit jeho státní majetek, říká Paul Massaro

Září 15, 2022

Ruská válka na Ukrajině zasáhla celou Evropu. Jak by měl Západ reagovat na tento bezprecedentní akt agrese ze strany člena Rady bezpečnosti OSN? Dělá svobodný svět dost pro to, aby Rusko zastavil, nebo lze udělat více? V nejnovějším díle jsme o těchto otázkách diskutovali s Paulem Massarem, hlavním poradcem Spojených států při Helsinské komisi.

Prezentované názory jsou názory Paula Massara a nepředstavují oficiální stanovisko vlády USA ani OBSE.

Jak chránit strategické technologie a technologie dvojího užití před zahraničními zásahy

Září 1, 2022

V tomto díle se zaměříme na porovnání stávajících politik a poznatků, které jsme získali pro aktualizaci legislativy a politiky mezi Evropou, Japonskem a Tchaj-wanem, a na to, jak by demokratické vlády měly zajistit, aby se citlivé technologie nedostaly do nesprávných rukou.

Hosty této epizody jsou:

Setsuko Aiko – profesorka univerzity Keio, předsedkyně panelu odborníků na japonskou ekonomickou bezpečnostní politiku, který byl zřízen v listopadu 2021 s cílem posílit strategii japonské ekonomické bezpečnosti, zejména odolnost dodavatelských řetězců strategicky důležitého zboží.

Kristy Hsu – ředitelka Tchajwanského centra pro studium ASEAN při Chung-Hua Institution for Economic Research na Tchaj-wanu (R.O.C.). Mezi oblasti jejího výzkumného zájmu patří studium jihovýchodní Asie, regionální ekonomická integrace, mezinárodní obchodní politika a hospodářské/obchodní právo, otázky obchodu a rozvoje a mimo jiné je také poradní členkou Výboru pro mezinárodní záležitosti Obchodní komory ROC.

Tento díl byl natočen vzdáleně.

Ukraine Watch Edition: Jak se žije v blízkosti frontové linie? (s Marií Makarovič)

Srpen 26, 2022

Série Ukraine Watch Edition se věnuje nejnovějšímu vývoji na Ukrajině a v jejím okolí, který má hluboké důsledky i pro zbytek světa. V tomto díle si analytik Evropských hodnot David Stulík povídá s rodačkou z Bachmutu a odbornicí na informační obranu Mariou Makarovičovou. Jaký je život v blízkosti frontové linie pro běžné ukrajinské občany? Jak probíhá evakuace z nejohroženějších oblastí? A jaké jsou důvody těch, kteří zůstávají ve svých domovech navzdory každodennímu riziku útoku?

Chcete se dozvědět více o současné situaci na Ukrajině? Přihlaste se k odběru našich pravidelných newsletterů:
Ukraine Watch Briefing
Kremlin Watch Briefing

Tento díl vznikl v rámci projektu Information Defense Hub za podpory European Cultural Foundation.

Tato epizoda byla nahrána vzdáleně. Marie Makarovič se v současné době nachází v Kyjevě.

Odkaz Šinzó Abeho pro strategický kurz Japonska (s Janem Sýkorou)

Srpen 11, 2022

Tato epizoda European Values Podcast se věnuje odkazu a životu bývalého japonského premiéra Šinzóa Abeho. Zejména se zabývá významem jeho politické kariéry pro měnící se bezpečnostní a strategické prostředí ve východní Asii a tím, jak se Japonsko za doby jeho vlády změnilo. Hostem tohoto dílu je profesor Jan Sýkora z Institutu asijských studií Univerzity Karlovy.

Tento díl byl natočen vzdáleně.

Ukraine Watch Edition: O aktuálním vývoji na Ukrajině (se Soňou Koškinou)

Červenec 28, 2022
Série Ukraine Watch Edition se věnuje nejnovějšímu vývoji na Ukrajině a v jejím okolí, který má hluboké důsledky i pro zbytek světa. V tomto díle zaměříme svou pozornost na takové otázky, jako je nedávná dohoda o vývozu obilí, nejnovější situace na frontě a očekávaná ukrajinská protiofenzíva na jihu a domácí personální přeskupení špiček ukrajinských orgánů činných v trestním řízení. Hostem tohoto dílu je Soňa Koškina, významná ukrajinská novinářka, která je v současné době členkou týmu Centra informačního odboje v rámci Bezpečnostního centra Evropské hodnoty.
 
Chcete se dozvědět více o současné situaci na Ukrajině? Přihlaste se k odběru našich pravidelných newsletterů:
Ukraine Watch Briefing
 
Tento díl vznikl v rámci projektu Information Defense Hub za podpory European Cultural Foundation.

Jak spolu autoritářské režimy a diktatury spolupracují? (s Robertou Bonazzi)

Červenec 14, 2022

Co můžeme udělat pro zvýšení naší odolnosti a nezávislosti na autoritářských režimech? Může být cestou jejich odpojení? A jakých neliberálních tendencí uvnitř Evropské unie bychom si měli být vědomi?
Tyto a další otázky položila Veronika Víchová, zástupkyně ředitele pro analýzu a vedoucí programu Kremlin Watch Bezpečnostního centra Evropské hodnoty zakladatelce a prezidentce Evropské nadace pro demokracii Robertě Bonazzi.

Roberta Bonazzi v podcastu odkazuje na následující články a dokument:

The Wall Street Journal: Iran used secret UN records to evade nuclear probes
The Wall Street Journal: How Iran tapped international banks to keep its economy afloat
Documentary: What is it like to live in a rogue state

Rozhovor s Marií Kovač, expertkou ukrajinské vlády pro evropskou integraci

Červen 16, 2022

Ve druhém díle European Values Podcast hovořil analytik David Stulík s Marií Kovač, expertkou ukrajinské vlády pro evropskou integraci a analytičkou Information Defense Hub. Tématem rozhovoru byla mj. možnost získání unijního kandidátského statusu, evropská solidarita a jednota nebo důležité reformy, jež by měly Ukrajina přijmout.

Jak bezpečně obchodovat s Čínou? (s profesorem Kazutem Suzukim)

Květen 18, 2022

První díl EVC Podcastu s profesorem Kazutem Suzukim z University of Tokio se věnuje celkové problematice ekonomické bezpečnosti, její definici a tomu, jak jí mohou země obecně dosáhnout. Konkrétně jsme se zaměřili na to, zda a jak mohou demokratické země bezpečně obchodovat s Čínou a Ruskem. V neposlední řadě jsme diskutovali o novém japonském institucionálním a právním rámci, který byl vybudován za účelem dosažení ekonomické bezpečnosti.

Představení

 

Jménem Bezpečnostního centra Evropské hodnoty vás zveme k poslechu našeho nového EVC Podcastu.
Naši analytici vám budou poskytovat obsáhlé rozhovory a debaty s bezpečnostními experty a policy makery na témata související s ruským a čínským nepřátelským vlivem.