Search
Close this search box.

Česká vláda by měla ve věci nové investiční dohody EU s Čínou trvat na konzultacích s USA

DOPORUČENÍ TÝDNE
DOPORUČENÍ TÝDNE

Evropská unie koncem roku 2020 ukončila hlavní jednání s Čínou o investiční dohodě (CAI). Žádný členský stát EU, včetně České republiky, samotný proces vyjednávání nezastavil, přestože text neobsahuje pevné závazky Číny k ukončení otrocké práce, ani k ukončení provozu koncentračních táborů pro Ujgury. Následujícími kroky bude schvalování dohody členských státy EU v Radě EU a v Evropském parlamentu, přičemž řada jeho významných členů vyjadřuje silnou kritiku dojednaných formulací.

Investiční dohoda mezi EU a Čínou je fakticky jediným strategickým nástrojem Evropy, jak může Čínu donutit ke změně jejího agresivního jednání v oblastech bezpečnosti, respektu k mezinárodnímu právu nebo lidských práv. Jelikož Čína očekává dlouhodobé zhoršování vztahů se Spojenými státy, evropský trh je pro komunistický režim klíčový i ze strategického pohledu, jelikož čínským zájmem je vrážet klín mezi americké a evropské zájmy s cílem rozbíjet alianci demokratických států, které oponují čínské expanzi totalitního řádu do různých oblastí.

Evropská unie, bohužel se souhlasem české vlády, se rozhodla takto zásadní dohodu finalizovat bez konzultace s nastupující americkou administrativou Joe Biden, což popírá deklarované principy spojenectví a multilaterálního přístupu proti světovým hrozbám. Proto některé unijní státy jako Polsko nyní volají po důkladné koordinaci s novou americkou administrativou, jelikož jen společný postup Evropy a USA proti čínské expanzi může mít šanci na úspěch.

Česká vlády by proto v Radě měla přijmout následující pozici, kterou by měla úzce koordinovat i s českými europoslanci:

  • ČR by měla požadovat vložení podmínky, že Čína ukončí otrockou práci a provoz čínských vládních koncentračních táborů pro miliony nevinných Ujgurů a až po mezinárodní verifikaci těchto kroků může CAI vstoupit v platnost
  • ČR by měla požadovat vložení mechanismu, který umožní Čínu z evropské strany rychle plošně sankcionovat v obchodní rovině, pokud čínská vláda začne vydírat některý z unijních států, jako jsme to v loňském roce viděli například vůči Švédsku nebo vůči ČR, případně tento proces dnes Peking v plném rozsahu vede vůči Austrálii
  • Ratifikace CAI v Radě by měla být podržena minimálně do léta 2021, do kdy musí proběhnout koordinační konzultace s novou americkou administrativou.

Pokud přes tento náš apel projde dohoda ve stávajícím znění Radou EU, věříme, že se jako strážci principů zachovají naši europoslanci a učiní vše pro zablokování v EP.