Search
Close this search box.

The Czech government should insist on consultations with the USA on the new EU investment agreement with China

DOPORUČENÍ TÝDNE
DOPORUČENÍ TÝDNE

Evropská unie koncem roku 2020 ukončila hlavní jednání s Čínou o investiční dohodě (CAI). Žádný členský stát EU, včetně České republiky, samotný proces vyjednávání nezastavil, přestože text neobsahuje pevné závazky Číny k ukončení otrocké práce, ani k ukončení provozu koncentračních táborů pro Ujgury. Následujícími kroky bude schvalování dohody členských státy EU v Radě EU a v Evropském parlamentu, přičemž řada jeho významných členů vyjadřuje silnou kritiku dojednaných formulací.

Investiční dohoda mezi EU a Čínou je fakticky jediným strategickým nástrojem Evropy, jak může Čínu donutit ke změně jejího agresivního jednání v oblastech bezpečnosti, respektu k mezinárodnímu právu nebo lidských práv. Jelikož Čína očekává dlouhodobé zhoršování vztahů se Spojenými státy, evropský trh je pro komunistický režim klíčový i ze strategického pohledu, jelikož čínským zájmem je vrážet klín mezi americké a evropské zájmy s cílem rozbíjet alianci demokratických států, které oponují čínské expanzi totalitního řádu do různých oblastí.

Evropská unie, bohužel se souhlasem české vlády, se rozhodla takto zásadní dohodu finalizovat bez konzultace s nastupující americkou administrativou Joe Biden, což popírá deklarované principy spojenectví a multilaterálního přístupu proti světovým hrozbám. Proto některé unijní státy jako Polsko nyní volají po důkladné koordinaci s novou americkou administrativou, jelikož jen společný postup Evropy a USA proti čínské expanzi může mít šanci na úspěch.

Česká vlády by proto v Radě měla přijmout následující pozici, kterou by měla úzce koordinovat i s českými europoslanci:

  • ČR by měla požadovat vložení podmínky, že Čína ukončí otrockou práci a provoz čínských vládních koncentračních táborů pro miliony nevinných Ujgurů a až po mezinárodní verifikaci těchto kroků může CAI vstoupit v platnost
  • ČR by měla požadovat vložení mechanismu, který umožní Čínu z evropské strany rychle plošně sankcionovat v obchodní rovině, pokud čínská vláda začne vydírat některý z unijních států, jako jsme to v loňském roce viděli například vůči Švédsku nebo vůči ČR, případně tento proces dnes Peking v plném rozsahu vede vůči Austrálii
  • Ratifikace CAI v Radě by měla být podržena minimálně do léta 2021, do kdy musí proběhnout koordinační konzultace s novou americkou administrativou.

Pokud přes tento náš apel projde dohoda ve stávajícím znění Radou EU, věříme, že se jako strážci principů zachovají naši europoslanci a učiní vše pro zablokování v EP.