Search
Close this search box.

TISKOVÁ ZPRÁVA - European Values Summit 2023

Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty pořádá dne 14. června European Values Summit 2023, již 9. ročník mezinárodní konference zaměřené na bezpečnostní politiku. Záštitu nad summitem letos převzal prezident České republiky J. E. Petr Pavel, který přednese úvodní projev. Do Prahy zavítá J. E. Joseph Wu, ministr zahraničních věcí Čínské republiky (Tchaj-wan), který rovněž přednese na summitu zahajovací projev. Akreditovaní zástupci médií jsou zváni na setkání s ministrem zahraničních věcí Tchaj-wanu Josephem Wu, který odpoví na otázky týkající se politiky Tchaj-wanu vůči Evropě, resp. vůči České republice.

Summit je považován za jednu z nejvýznamnějších akcí v této oblasti a pravidelně se ho účastní kolem 200 odborníků a klíčových představitelů NATO, členských států EU, spojeneckých institucí a zemí. Konference přináší cenné poznatky z válečných zkušeností a otevírá diskusi o zajištění bezpečnějšího a zdravějšího informačního prostředí, posilování demokratické odolnosti a řešení hrozeb, které představují ruští a čínští prostředníci v Evropě. Program summitu se bude soustředit především na nepřátelský čínský vliv a demokratickou odolnost na Tchaj-wanu a jak mohou tchajwanské zkušenosti pomoci v rámci probíhajícího boje za zachování demokratické jednoty v dalších demokratických zemích, včetně střední a východní Evropy.

Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty se dlouhodobě zaměřuje na hrozby vyplývající především z vlivu Ruska a Číny. Organizace nedávno představila nový strategický plán, který se zaměří na otázky týkající se spolupráce s indicko-pacifickým regionem a bezpečnostních problémů v něm včetně vzestupu Číny, napětí v Tchajwanské úžině a dalších faktorů, které mění rovnováhu sil v tomto kritickém regionu. Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty se bude primárně soustředit na udržitelnou českou strategii vůči Tchaj-wanu a Číně v evropském kontextu, a to jak z pražské, tak z tchajpejské kanceláře organizace. Čínská lidová republika je vedle Ruské federace nejvýznamnějším nepřítelem liberálních demokracií a v evropském i transatlantickém kontextu bude v následujících letech probíhat strategická diskuze, jak se k nadcházejícímu konfliktu postavit.

Program a profily řečníků summitu jsou k dispozici pod tímto odkazem:

Možnost domluvit si individuální rozhovory s vybranými řečníky budou mít pouze akreditovaní zástupci médií. 

Pro dotazy médií prosím kontaktujte:

Olga Janžurová
Manažerka komunikace
+420 705 851 889
[email protected]

www.evropskehodnoty.cz