Válka, kterou v současnosti vede Rusko proti Ukrajině, ukázala, že demokratický svět je připraven společně bojovat za svobodu a demokratické hodnoty. Existuje však mnoho demokratických zemí, jež potřebují chránit před autokratickými státy a režimy, které zpochybňují mezinárodní řád. Tato zpráva analyzuje strategie a postupy, které mají v 7 různých oblastech bezprostřední vliv na to, jak Ukrajina odolává ruské agresi:
- Bezpečnost a obrana,
- Ekonomika,
- Energetika a kritická infrastruktura,
- Strategická komunikace a boj proti dezinformacím,
- Média,
- Kybernetická odolnost,
- Občanská společnost.
Analýza se zaměřuje jak na období před 24. únorem 2022, tak po něm, a to do konce roku 2022. Zahrnuje jak pozitivní, tak negativní praxi. Výstupy mohou být využity jako doporučení, na jejichž základě mohou jiné země (v Evropě či regionu Indo-Pacifiku) budovat svou odolnost vůči konvenčním, hybridním i jiným hrozbám (např. přírodním katastrofám). Studii vypracovaly ukrajinské expertky z Centra informačního odboje (Information Defense Hub) za podpory analytiků z Bezpečnostního centra Evropské hodnoty.
Na příkladu ukrajinských zkušeností nastíníme několik hlavních poznatků, které byly v tomto dokumentu zohledněny.
Bezpečnost a obrana
- Klíčem je vytvoření rámce bezpečnostního a obranného plánování, který je flexibilní a udržitelný a jehož funkčnost by bylo možné ověřit při pravidelných cvičeních. Důraz musí být kladen především na základní prvky zajištění národní bezpečnosti, přičemž značná pozornost by měla být věnována i bezpečnostním opatřením na regionální a lokální úrovni (v Ukrajině bylo nejvíce chyb zaznamenáno právě na lokální úrovni). Výcvik, včetně mezinárodních výcvikových programů (např. pod záštitou NATO), mobilizace dobrovolníků a budování Jednotek teritoriální obrany výrazně přispívají k posílení obranyschopnosti země.
Ekonomika
- Vláda musí podpořit místní podniky a pomoci jim udržet se během války v provozu. Zmírní tak její dopad na sociální oblast a zajistí daňové příjmy.
Energetika a kritická infrastruktura
- Diverzifikací dodávek energetických zdrojů lze předejít vážnému nedostatku v krizových situacích. Pokud bude energetický systém na mimořádné události připraven včas, zmírní se jejich negativní dopad.
Strategická komunikace a boj proti dezinformacím
- S cílem zlepšit strategickou komunikaci Ukrajina zřídila státní instituce odpovědné za strategickou komunikaci. Tato centra (CSC, CCD) sjednotila klíčové zúčastněné strany, které vybudovaly informační frontu, a stala se hlavními kanály, skrze které vláda začala informovat o válce. Díky spolupráci mezi jednotlivými vládními institucemi vznikla v rozhodujících týdnech po 24. únoru unifikovaná a jasná vládní strategická komunikace.
Média
- Pro ochranu informačního prostoru před útoky je třeba se zaměřit na boj proti nepřátelské propagandě a spolupracovat s organizacemi občanské společnosti. Díky sjednocení televizních kanálů pod celostátní vysílání Yedyni novyny bylo možné zabezpečit národní informační prostor a ochránit vysílání před výpadky.
Kybernetická odolnost
- Kybernetické útoky jsou nedílnou součástí moderní války. Zásadní je posílit kybernetickou bezpečnost v rámci státu, a rovněž zlepšit spolupráci se zahraničními partnery (např. mezivládními organizacemi a technologickými firmami). Rozvojem elektronické správy země a zaváděním flexibilních digitálních nástrojů pro poskytování státních služeb lze zvýšit odolnost společnosti v krizových situacích.
Občanská společnost
- Ukrajinská občanská společnost sehrála významnou roli při poskytování humanitární pomoci civilistům postiženým válkou, při dokumentování válečných zločinů a při crowdfundingu pro ozbrojené složky. Tato mimořádná míra mobilizace společnosti byla možná díky zkušenostem z roku 2014. Měla by být využita i v období obnovy a rekonstrukce.
Ukrajina může v oblasti odolnosti nabídnout cenné zkušenosti, což bude hrát důležitou roli během další euroatlantické integrace. Obranné složky NATO a EU se mohou z bojových dovedností Ukrajinců mnohému přiučit.
Tento dokument dále zdůrazňuje důležitost demokracie a demokratických spojenectví. Ukrajina bojuje nejen za své území a suverenitu, ale jedná se také o ideologický konflikt mezi demokracií a autokracií jakožto dvěma zásadně odlišnými systémy vládnutí. Věříme, že v průběhu války se jasněji ukáže, že agilní a rovnostářská povaha ukrajinských demokratických principů zvítězí nad vertikální hierarchií autokratického Ruska. Odolnost a demokratická jednota jsou klíčem k zachování mezinárodního míru a stability.