Search
Close this search box.

Vyjádření ředitele think-tanku Evropské hodnoty Radka Hokovského ke kandidátovi na státního tajemníka pro evropské záležitosti

Vyjádření ředitele think-tanku Evropské hodnoty Radka Hokovského ke kandidátovi na státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáši Prouzovi. Jeho nominaci oznámil Bohuslav sobotka v nedělních Otázkách Václava Moravce. Toto vyjádření bylo poskytnuto portálu EurActiv.cz.

“Ideálně by měl mít ve vládě na starosti evropské záležitosti ministr, jakožto plnohodnotný člen kabinetu. Pokud však tato pozice nebude vytvořena, je důležité, aby při úřadu vlády působil silný státní tajemník, který bude mít blízko k premiérovi. Bude totiž jeho pravou rukou při koordinaci českých pozic mezi jednotlivými rezorty, při přípravě jednání s evropskými partery i při vysvětlování vládní politiky české veřejnosti. Podle těchto kritérií by měl být každý kandidát posuzován. Zdá se, že Tomáš Prouza se těší důvěře Bohuslava Sobotky, pro něhož dohlížel na agendu Evropské unie již na ministerstvu financí.

Otázkou zatím zůstává, jak schopný bude pan Prouza vyjednávač mezi stranami vládní koalice a jaké prokáže diplomatické kvality při jednání v Bruselu. Nutno také zmínit, že ekonomická a finanční problematika, v níž je pan Prouza nepochybným expertem, tvoří jen zlomek agendy EU. V tom, že si předseda Sobotka vybral na pozici státního tajemníka pro EU ekonoma, můžeme vidět i snahu vyvážit zodpovědnost za finance, která má ve vládě připadnout hnutí ANO,” říká výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský.

Tématu koordinace českých zájmů v EU se hlouběji věnujeme v komentáři pro HN, policy paperu a rozsáhlé kapitole naší publikace Tajemství českého úspěchu v EU ?!