Search
Close this search box.

Vláda by měla vyhodnotit, zdali by ČR neměla vystoupit z formátu 16+1

  • České bezpečnostní instituce důrazně varují před nepřátelskou čínskou špionáží. Agresivní jednání čínské diplomacie je v posledních týdnech patrné například v kauze, kdy čínský velvyslanec otevřeně lhal o obsahu jednání s českým premiérem. Čína a její prostředníci v ČR již několikátým rokem slibují příliv investic v řádu miliard, nicméně zatím můžeme sledovat spíše nárůst bezpečnostních hrozeb pro českou bezpečnost. Dosavadní čínské investice jsou spíše akvizicemi již existujících podniků a dochází k vytvoření minimálního počtu slíbených nových pracovních míst. Čínské vlivové aktivity jsou našimi spojenci vnímány s čím dále většími obavami, jak například správně upozorňuje ve své výroční zprávě Vojenské zpravodajství.

  • Čína si pro získávání geopolitického vlivu ve středovýchodní Evropě vytvořila formát 16+1, který je však zatím spíše zklamáním. Vzhledem k tomu, že obrat české zahraniční politiky k linii submisivní vůči čínské komunistické straně v posledních letech prokazatelně zvýšil bezpečnostní hrozby pro Českou republiku, vláda by měla začít konat.
  • Kabinet by měl spustit důkladný audit přínosů současného kurzu české politiky vůči Číně a členství ve formátu 16+1 v oblasti ekonomiky, bezpečnosti, zahraniční politiky a geopolitického směřování státu. Do takového vyhodnocovacího procesu by měla být zapojena nejen ministerstva a bezpečnostní instituce, ale i ta část nevládní odborné veřejnosti, která ještě čínským vládním zájmům neslouží.