Search
Close this search box.

TISKOVÁ ZPRÁVA: Nový český hub slavnostně otevřen za účasti významných politických představitelů

Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty a Česko-tchajwanská obchodní komora v pondělí 27. března 2023 za podpory Ministerstva zahraničních věcí Čínské republiky (Tchaj-wan) slavnostně otevřeli Český hub na Tchajwanu – novou platformu pro vládní i nevládní organizace, podnikatele, akademiky, startupy a kulturní subjekty.

S proslovem k této příležitosti vystoupila předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová a Dr. Roy Chun Lee, náměstek ministra zahraničních věcí Čínské republiky (Tchaj-wan). Akce se konala v rámci programu stopadesátičlenné delegace z České republiky, která ve dnech 25.-29. března 2023 předsedkyni na Tchaj-wan doprovází. 

“Česká republika se stává nejsilnějším partnerem Tchaj-wanu v Evropě. Bilaterální vztahy se rozvíjejí na nejvyšších politických úrovních, jako jsou vzájemné rozhovory prezidentů, a napříč mnoha oblastmi od průmyslu a civilních univerzit, think tanků a rostoucího počtu podniků. Význam této spolupráce dokresluje skutečnost, že tato delegace je největší delegací na Tchaj-wan v jeho novodobé historii. Jsem rád, že můžeme být její součástí,” říká Jakub Janda, ředitel Bezpečnostního centra Evropské hodnoty, které s podporou prezidentky Tchaj-wanu, Tsai Ing-Wen, otevřelo na Tchaj-wanu oficiální kancelář již v  lednu 2022. Cílem týmu Bezpečnostního centra Evropské hodnoty v Tchaj-peji je podporovat zejména výměnu mezi středoevropskými a tchajwanskými odborníky v otázkách bezpečnosti a posilovat spolupráci Tchaj-wanu a střední Evropy v oblastech obrany a zahraniční a bezpečnostní politiky

Mezi klíčové aktivity hubu patří organizování česko-tchajwanských akcí, které otevírají bezpečnostní i ekonomická témata a podporují nové česko-tchajwanské iniciativy. Hub zároveň slouží k zefektivnění „soft-landingových“ služeb pro české podniky, akademiky a nevládní organizace s nabídkou pracovního prostoru, know-how a souvisejících kontaktů.

Otevření nového Českého hubu na Tchaj-wanu reflektuje nutnost posilování spolupráce členských zemí NATO v Indo-Pacifiku. Tchaj-wan má obrovské množství prvotřídních informací a znalostí o Číně jako bezpečnostní hrozbě – nejen vojensky, ale v oblasti zpravodajské, ekonomického nátlaku, kybernetických hrozeb, nebo informačního působení. Tyto znalosti bude ČR do budoucna stále více potřebovat a Tchaj-wan je může českým institucím preferenčně poskytovat. Obdobně může poskytovat jazykové a odborné vzdělání mladých českých expertům věnujících se Číně, kterých je v české státní správě akutní nedostatek a dlouhodobě je ČR bude potřebovat, což nám poskytne konkurenční výhodu oproti velké části Evropy.

Kontaktní osoba na Tchaj-wanu pro novináře:

Marcin Jerzewski
Vedoucí kanceláře v Tchaj-wanu
marcin.jerzewski(at)europeanvalues.cz
www.czechhub.tw

 

Hrozby vyplývající z čínského vlivu

Čínský vliv se (nejen v Evropě) postupně stává zásadním bezpečnostním problémem, na což poukazují naše i spojenecké zpravodajské služby. NATO ve své nové strategii NATO Strategic Concept) vnímá ČLR jako rostoucí hrozbu. Konfrontace s Čínou bude do budoucna pro ČR i její alianční partnery jednou z hlavních bezpečnostních agend, vedle primární hrozby Ruska v Evropě. ČLR těsně před invazí Ruska na Ukrajinu uzavřela s Ruskou federací „přátelství, které nezná hranic“. I když se snaží působit jako neutrální hráč, tak nedodržuje mezinárodní sankce uvalené na Rusko. Čínské státní společnosti dodávají do Ruska například navigační zařízení rušící technologie, ale i součásti, které jsou používané ve stíhačkách, a to navzdory vyhlášeným sankcím. 

Analytici programu „Red Watch“ Bezpečnostního centra Evropské hodnoty se zabývají hrozbami, které mimo jiné přináší rostoucí snahy Ruska a Číny ovlivňovat veřejnou správu v České republice, spolupráce mezi českými univerzitami a čínskými entitami s jasně dokázanými vazbami na čínský vojenský průmysl, sběr dat a monitoring čínských firem skrze telekomunikace s účelem vytváření nátlaku na rozhodování ve veřejném prostoru a nedostatečná transparentnost některých politiků v rámci spolupráce s Ruskem a Čínou.  

Publikace k problematice nepřátelského čínského vlivu naleznete pod tímto odkazem.

V případě dotazů či zájmu o rozhovor s některým z analytiků na tuto problematiku prosím kontaktujte:

Olga Janžurová
Manažerka komunikace
olga.janzurova(at)europeanvalues.cz