Search
Close this search box.

Bezpečnostní výbor by měl vyslechnout ředitele zpravodajských služeb ohledně Dukovan

DOPORUČENÍ TÝDNE
DOPORUČENÍ TÝDNE

Největší hrozbou pro suverenitu České republiky by bylo vytvoření strategické závislosti na vůli Ruské federace, což by se stalo v případě udělení této zakázky na stavbu nového jaderného bloku firmě Rosatom, nebo konsorciu s přítomností ruské státní firmy, jelikož poté by Ruská federace Českou republiku mohla vydírat.

Sněmovní bezpečnostní výbor by měl v následujících týdnech projednávat legislativu týkající se této geostrategické zakázky. Jak ukazuje nepřipuštění tohoto bodu na jednání sněmovního zahraničního výboru, poslanci vládních stran se pokouší utlumit jakoukoliv debatu o bezpečnostních aspektech této největší zakázky v moderních dějinách České republiky, což vyhovuje zájmům Kanceláře prezidenta republiky a geopolitickým snahám Ruské federace.

Sněmovní bezpečnostní výbor by měl na jednání o rizicích plynoucích z případného udělení této zakázky ruským nebo čínským státním firmám přizvat ředitele zpravodajských služeb, které pro připravovaný tendr zpracovávaly bezpečnostní kritéria. Poslanci jakožto zástupci kontrolního mechanismu vůči exekutivě mají plné právo na kompletní informace o rizicích v takto zásadním projektu, který zaváže Českou republiku vůči dodavatelům technologií na několik desetiletí.