Search
Close this search box.

Vláda a parlament by měly plně vykonávat exekutivní a kontrolní roli v oblasti zahraniční politiky

DOPORUČENÍ TÝDNE
DOPORUČENÍ TÝDNE

V posledních týdnech se na české politické scéně rozhořel výrazný spor, kdy Kancelář prezidenta republiky a KSČM prosazují co největší ruskou účast na stavbě nového jaderného bloku v Dukovanech, zatímco všechny klíčové bezpečnostní instituce českého státu a pět demokratických opozičních stran ruskou a čínskou účast odmítají kvůli zvýšení možnosti strategického vydírání ČR. V posledním týdnu do Moskvy odletěl vedoucí poradců prezidenta Zemana Martin Nejedlý, který sehrává hlavní roli v organizaci ruských zájmů v okolí hlavy státu. Nejedlého cesta do Moskvy byla vysoce netransparentní, dle slov ministra zahraničí o jejím programu neměla česká diplomacie informace.

V pondělí 30. listopadu Český rozhlas zveřejnil informaci, že prezident Zeman požaduje po řediteli BIS detailní přehled živých operací kontrarozvědky proti ruským zpravodajským aktivitám. Jelikož Kancelář prezidenta republiky dlouhodobě hájí zájmy Ruské federace v ČR, ředitel kontrarozvědky by se dopustil porušení zákona o ochraně identit osob jednajících ve prospěch BIS a kompromitoval by misi BIS v očích českého zákona a v očích spojenců, na jejichž spolupráci je suverenita ČR závislá

  1. Vládní koalice by měla podpořil návrh KDU-ČSL na projednání Nejedlého cesty do Moskvy na plénu Poslanecké sněmovny, což by mělo odpovědět na čtyři základní otázky
  2. Plénum Poslanecké sněmovny by mělo požadovat detailní zprávu vládního zmocněnce pro konzultace s Ruskou federací Rudolfa Jindráka o stavu vyjednávání s Moskvou, který je zodpovědný za zahraniční politiku Kanceláře prezidenta republiky a měl by tak poskytnout veškeré informace o této zásadní bezpečnostní problematice.
  3. Senát by měl začít připravovat ústavní žalobu na jednání prezidenta, který opakovaně jedná v zájmu Ruské federace a poslední krokem proti BIS se otevřeně pokouší sabotovat zákonem stanovený mandát kontrarozvědky.
  4. Opoziční demokratické strany by měly i nadále požadovat předložení všech bezpečnostních podkladů k tématu Dukovan a rozhodnutí státu na uzavřeném jednání Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny. Poslanci mají ze zákona nárok na přístup k utajovaným informacím a vláda je stále zamlčuje.
  5. Vláda by měla přijmout usnesení prodlužující pětiletý mandát ředitele BIS Michala Koudelky, čímž by vzala motivaci Kanceláři prezidenta republiky na něj osobně útočit a prezidentova dezinformační kampaň by ztratila smysl.