Ministři zahraničních věcí EU v pondělí (22. února) nakonec přeci jen rozhodli o přípravě nových personálních sankcí proti čtyřem občanům Ruské federace, kteří se měli podílet na nezákonném zadržení a následném odsouzení Alexeje Navalného po jeho návratu do Ruska.
Tyto sankce, ke kterým se EU odhodlala až po odsouzeníhodném a ostudném chování ruské strany k vysokému představiteli EU Josephu Borrellovi během jeho nedávné návštěvy Ruska, nebudou mít na dosavadní chování Ruska žádný vliv, jsou politicky slabé a čistě symbolické.
Poté, co sama ruská opozice navrhovala, aby EU uvalila sankce na vysoce postavené úředníky i oligarchy, EU opět nevyužila příležitost „zvýšit cenu“ za systematické porušování mezinárodního práva i základních práv ruských občanů.
Tato neúčinnost bude mít za následek jen další stimulaci Ruska ignorovat mezinárodní společenství a dále tvrdě zasahovat i proti vlastním občanům, kteří nesouhlasí s Putinovým režimem.
Skutečné sankce, které by potrestaly Ruskou federaci, musí mít systémový a adresný charakter a musí zasáhnout zájmy nejvyšších představitelů Ruské federace, a to včetně těch sektorů, které generují příjmy ruského autoritativního režimu.
Česká vláda i Evropská unie by proto měly zahájit přípravy na zavedení podobných tvrdých systémových a sektorových sankcí, které by skutečně donutily ruské vedení přehodnotit svou dosavadní politiku a chování. České ministerstvo zahraničních věcí by mělo českou veřejnost seznámit s aktuálním postojem vůči Ruské federaci, a to včetně sankční politiky.