Česká vláda by měla důsledně odmítnout ruskou vakcínu Sputnik V, pokud nebude schválená Evropskou agenturou pro léčivé prostředky

DOPORUČENÍ TÝDNE
DOPORUČENÍ TÝDNE

Poté, co prezident Miloš Zeman požádal ruského prezidenta Vladimíra Putina o vakcínu Sputnik V, Úřad vlády požádal Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) o její prověření. Podle prezidenta by schválení SÚKL bylo dostačující, přestože ostatní vakcíny distribuované v České republice musely získat schválení Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA). Členské státy Evropské unie nicméně mohou používat i vakcíny bez registrace EMA v případě, že jim udělí výjimku, jak se stalo například v Maďarsku nebo na Slovensku. Česká republika by ale tuto možnost neměla využít.

Výrobce vakcíny Sputnik V v minulosti tvrdil, že k EMA žádost o schválení již podal, sama agentura to ale opakovaně vyvrátila. Již od začátku panuje okolo vývoje a testování vakcíny nedostatek transparentnosti a ruská strana o ní systematicky šíří dezinformace. Využitím vakcíny, o které neexistuje dostatek informací, nemá příslušná schválení, a dokonce ještě ani neprošla třetí fází testování, by vláda závažně ohrozila zdraví českých občanů.

Ruská federace v současnosti nemá dostatek vakcíny ani pro vlastní občany kvůli chybějícím výrobním kapacitám. Dodávky do České republiky by tudíž byly vysoce nespolehlivé. Rusko tuto vakcínu používá jako politický nástroj moci a vlivu, nikoliv jako prostředek pro boj s pandemií. To lze vidět i na konstantní snaze o diskreditaci západních vakcín, které prošly všemi fázemi testování a obdržely příslušné certifikace.