Search
Close this search box.

The Czech government should consistently reject the Russian Sputnik V vaccine unless it is approved by the European Medicines Agency

DOPORUČENÍ TÝDNE
DOPORUČENÍ TÝDNE

Poté, co prezident Miloš Zeman požádal ruského prezidenta Vladimíra Putina o vakcínu Sputnik V, Úřad vlády požádal Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) o její prověření. Podle prezidenta by schválení SÚKL bylo dostačující, přestože ostatní vakcíny distribuované v České republice musely získat schválení Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA). Členské státy Evropské unie nicméně mohou používat i vakcíny bez registrace EMA v případě, že jim udělí výjimku, jak se stalo například v Maďarsku nebo na Slovensku. Česká republika by ale tuto možnost neměla využít.

Výrobce vakcíny Sputnik V v minulosti tvrdil, že k EMA žádost o schválení již podal, sama agentura to ale opakovaně vyvrátila. Již od začátku panuje okolo vývoje a testování vakcíny nedostatek transparentnosti a ruská strana o ní systematicky šíří dezinformace. Využitím vakcíny, o které neexistuje dostatek informací, nemá příslušná schválení, a dokonce ještě ani neprošla třetí fází testování, by vláda závažně ohrozila zdraví českých občanů.

Ruská federace v současnosti nemá dostatek vakcíny ani pro vlastní občany kvůli chybějícím výrobním kapacitám. Dodávky do České republiky by tudíž byly vysoce nespolehlivé. Rusko tuto vakcínu používá jako politický nástroj moci a vlivu, nikoliv jako prostředek pro boj s pandemií. To lze vidět i na konstantní snaze o diskreditaci západních vakcín, které prošly všemi fázemi testování a obdržely příslušné certifikace.