Search
Close this search box.

Pojďte pane, budeme si hrát: baseballová diplomacie mezi Českem, Tchaj-wanem a Japonskem

Co se děje?

Český národní baseballový tým nedávno odehrál sérii exhibičních zápasů v Tokiu a Tchaj-peji – u silných soupeřů, které Světová baseballová a softballová konfederace (WBSC) aktuálně řadí na první a druhé místo na světě. Přestože český tým tvoří převážně amatérští hráči, přátelská utkání proti profesionálním tchajwanským a japonským družstvům jsou vyrovnanými souboji. Český tým se rychle stal senzací, když se v roce 2023 kvalifikoval na mezinárodní turnaj World Baseball Classic pořádaný v Tokiu, kde se důstojně utkal se světovou profesionální elitou a porazil i Čínskou lidovou republiku. Během letošní asijské výpravy byly české baseballové hvězdy dokonce přijaty tchajwanským prezidentem Laj Čching-teem (賴清德). Tato ostře sledovaná interakce, ve spojitosti s popularitou baseballu ve východní Asii, ukazuje význam sportu jako mocného nástroje veřejné diplomacie – zejména u partnerů jako Tchaj-wan, který je obětí „absurdity“ svého mezinárodního statusu.

 

Jaké jsou širší souvislosti?

Jedním ze způsobů, jak se projevují kulturní vazby mezi Tchaj-wanem, Japonskem a Spojenými státy, je společná vášeň těchto národů pro baseball. Zatímco česká vláda v oblasti politických vztahů uskutečňuje svou vlastní verzi obratu k Indo-Pacifiku, ukazuje se Česko být hlavním evropským partnerem Tchaj-wanu a Japonska i v otázkách baseballu – skutečný 臥虎藏龍, „přikrčený tygr a skrytý drak“, tedy nečekaně talentovaný nováček z relativně malé, vzdálené země. Příběh české baseballové Popelky v Tokiu z roku 2023 zapsal český baseball na mapu světa – a to i přesto, že náš národ má méně baseballistů než průměrné japonské nebo americké město. Díky českému úspěchu přijely letos v červnu do Prahy tchajwanské a japonské národní baseballové týmy, aby si zahrály na Českém baseballovém týdnu, jednom z nejstarších evropských baseballových turnajů. V rámci budování spolupráce na poli tohoto sportu na návštěvu Prahy dorazil rovněž manažer japonské národní reprezentace a tokijský tým Yomiuri Giants, který v současnosti vede japonskou první ligu, podepsal smlouvu s prvním českým baseballistou. Japonská první liga také v Japonsku uspořádala speciální „Český baseballový den“.

Skutečnost, že český baseball má potenciál posílit bilaterální politické vztahy, si uvědomuje i Tchaj-wan, což ostatně dokazuje setkání prezidenta Laje s českým baseballovým týmem. Důležité je, že nedávné zápasy v Tchaj-pej umožnily „Tchaj-wanu být Tchaj-wanem“ při interakci se zainteresovanými osobami na české straně. Vzhledem k tomu, že se jednalo o exhibiční zápas, hrál tchajwanský tým v dresech s označením „Tchaj-wan“, aniž by musel nosit obvyklý oděv s nápisem „Čínská Tchaj-pej“, tak jak to po něm v duchu vynuceného kompromisu vyžaduje Mezinárodní olympijský výbor.

 

Proč je to důležité?

Čínská lidová republika se soustavně snaží umenšovat Tchaj-wanu jeho mezinárodní prostor a jeho viditelnost na světové scéně. Šikana ze strany Pekingu se nevyhýbá ani profesionálnímu sportu. Peking se brání používání slova Tchaj-wan, a proto sportovci z této ostrovní země od roku 1981 soutěží pod názvem „Čínská Tchaj-pej“, aby se neprezentovali jako zástupci suverénního státu. Používání názvu „Tchaj-wan“ v baseballových zápasech národních týmů je však v souladu s širšími snahami této ostrovní země vysvětlit světu, že Tchaj-wan je již suverénní a de facto nezávislý. Vzhledem k tomu, že Praha má s Tchaj-pejí z evropských demokracií nejvýznamnější politické vztahy, lze Česko považovat za nejlepšího přítele Tchaj-wanu v Evropě. Mezilidské vztahy jsou klíčovým základem pro všechny ostatní vzájemné závazky a interakce. Proto je přidání baseballu jako jedné další vrstvy k již tak solidní šíři a hloubce bilaterálních vztahů jasnou volbou pro zastánce posilování pozice Tchaj-wanu na mezinárodním poli.

Česko by mohlo toto vskutku oboustranně výhodné partnerství v oblasti sportovní spolupráce ještě rozšířit. (Přestože doufáme, že samotné baseballové zápasy dopadnou výhodně hlavně pro nás!) Česká baseballová komunita je relativně malá, čítá kolem 4000 hráčů, ale patří k nejlepším v Evropě. Tréninky nebo exhibiční a jarní tréninkové zápasy s profesionálními tchajwanskými hráči jsou přesně tím, co by český baseball ocenil – vzhledem k tomu, že Tchaj-wan patří ke světové baseballové špičce a tchajwanské klimatické podmínky poskytují ideální tréninkové prostředí. Přímé letecké spojení mezi Prahou a Tchaj-pejí by tuto spolupráci mohlo ještě usnadnit. Zatímco tedy obě strany hledají způsoby, jak dále posílit vzájemné styky, Praha by měla Tchaj-peji nadšeně vzkázat: „Pojďte pane, budeme si hrát!“.