Search
Close this search box.

Česká vláda by měla připravit víceletý plán ekonomické spolupráce s Tchaj-wanem, aby vztahy s touto zemí dostaly širší ekonomický rozměr

Proč je téma aktuální? Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová plánuje na konci měsíce navštívit Tchaj-wan. Při této cestě ji doprovodí i stovka českých podnikatelů. Bude se jednat o zatím nejpočetnější misi ve vzájemných vztazích. Česká republika patří v rámci EU mezi nejsilnější zastánce užších vazeb s Tchaj-wanem. Tato cesta je tedy i velkou příležitostí pro posílení vztahů obchodních.

Proč je to důležité pro ČR? Tchaj-wan je v řadě ohledů důležitějším obchodním partnerem ČR než Čína. Peking v roce 2017 vykázal přímé investice do českého zpracovatelského průmyslu ve výši zhruba 410 milionů korun. V té době měl Tchaj-wan v našem zpracovatelském průmyslu proinvestováno 5,69 miliardy korun, tedy téměř 14krát více. Podle údajů agentury CzechInvest daly jimi zprostředkované tchajwanské investice v Česku práci 23 000 lidem, zatímco čínské investice jen 4 000. Český export na Tchaj-wan má setrvale rostoucí tendenci, v roce 2020 bylo vyvezeno zboží za 6,1 mld. Kč. Tchaj-wan také založil Investiční fond střední a východní Evropy (CEE Fund) s 200 miliony dolarů. Státní fond se zaměří na Českou republiku, Slovensko a Litvu. Fond je určen především pro kapitálové investice. Zintenzivnění spolupráce s Tchaj-wanem by mohlo České republice přinést know-how a zkušenosti pro rozvoj polovodičového průmyslu, který je dnes jednoznačně strategický pro celou Evropu – Tchaj-wan je světovou jedničkou ve výrobě polovodičových technologií. V říjnu 2021 podepsali zástupci České republiky a Tchaj-wanu během obchodní mise pět nových memorand o rozšíření spolupráce v oblasti internetové bezpečnosti, kosmického průmyslu, vývoje katalyzátorových technologií nebo přesného strojírenství. Velmi aktivním aktérem ve vzájemných vztazích je pak Česko-tchajwanská obchodní komora, která je silnou skupinou úspěšných firem a organizací napříč různými odvětvími.

Jak by měla vláda dále postupovat? Česká vláda by proto měla vypracovat konkrétní víceletý plán ekonomické spolupráce s Tchaj-wanem, aby naše mimořádně vřelé politické vztahy měly i dlouhodobý přesah ekonomický. Tato ekonomická strategie by pak sloužila k tomu, aby z těchto vazeb české hospodářství profitovalo co nejvíce.