Search
Close this search box.

Česká vláda by měla na unijní úrovni iniciovat přípravu sankcí proti Číně, pokud začne Rusku dodávat zbraně proti Ukrajině

Proč je toto téma aktuální? Podle amerického ministra zahraničí Anthonyho Blinkena mají Spojené státy indicie, že Čína zvažuje vojenskou podporu Ruska ve válce v Ukrajině, a sice v podobě dodávek zbraní, munice či těžké techniky.

Již loni v únoru ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching ve společném prohlášení uvedli, že přátelství mezi jejich zeměmi „nezná hranic“. Krátce na to Rusko napadlo Ukrajinu. Čína se snaží v konfliktu zaujímat neutrální postoj a ruskou invazi oficiálně nepodpořila, zároveň ji však ani neodsoudila – na půdě OSN se na toto téma opakovaně zdržela hlasování.

Kromě toho průběžně přibývá důkazů o nepřímé čínské podpoře Ruska ve válce proti Ukrajině, například skrze čínské firmy, jež Rusku dodávají neprůstřelné vesty či helmy, nemluvě o technologiích tzv. dvojího užití, umožňujících jak civilní, tak vojenské využití. I proto předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen pro CNN uvedla, že Čína aktuálně neposkytuje dostatek důkazů o tom, že s Ruskem v této oblasti nespolupracuje.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg rovněž zmínil, že vývoj konfliktu v Ukrajině může být směrodatný i pro budoucí strategické plány Číny. Případný úspěch ruského tažení by totiž mohl čínskému vedení poskytnout definitivní rozuzlení otázky, zda se Číně vyplatí, a především zda jí v mezinárodním společenství projde útok na demokratický Tchaj-wan, který Čína po desetiletí vnímá jako svou vzbouřeneckou provincii. Přestože se tak Čína snaží vystupovat jako mírotvorce, vítězství Ruska ve válce v Ukrajině by výrazně nahrálo i jejím geopolitickým zájmům.

Čínský diplomat Wang I minulý týden v Mnichově prohlásil, že válka nemůže pokračovat a je potřeba se ji snažit ukončit. Čína prý také plánuje představit mírový plán pro obě strany konfliktu.

Jak by se měly zachovat ČR a EU? Vzhledem k výše zmíněnému by měla česká vláda na unijní úrovni iniciovat preventivní přípravu sankcí proti Číně, pokud začne Rusku dodávat zbraně proti Ukrajině. Takto připravený balíček potenciálních sankcí by mohl Čínu od případného prohlubování podpory Ruské federace ve válce proti Ukrajině částečně odradit.