Proč je užívání aplikace TikTok nebezpečné? Jak například na začátku prosince varoval šéf americké zpravodajské služby FBI Christopher Wray, sociální síť TikTok vlastněná čínskou společností ByteDance, je možné, že čínská vláda prostřednictvím TikToku sbírá citlivá uživatelská data a využívá je ke špionážním operacím. Šéf FBI Wray také varoval, že Čína může ovlivňovat algoritmy TikToku, manipulovat tak s obsahem a dostávat k uživatelům TikToku pročínské narativy. Už v předchozích několika letech západní média zjistila, že k neveřejným datům amerických i evropských uživatelů TikToku mají běžně přístup zaměstnanci mateřské společnosti ByteDance působící v Číně. Na fakt, že společnost ByteDance naváděla zaměstnance TikToku, aby se k uživatelům TikToku skrze aplikaci dostávaly pročínské narativy, jak před několika dny varoval šéf FBI Wray, upozornil letos již v červenci server BuzzFeed. Ten informaci získal od bývalých zaměstnanců společnosti.
Jak problém řeší Spojené státy? Od roku 2020 zakázalo státním zaměstnancům užívat aplikaci TikTok už pět amerických států – naposledy tak učinil Texas, který se ke kroku rozhodl jen několik dnů po zmíněném varování od šéfa FBI Wraye.Ve Spojených státech se nicméně zároveň řeší i celostátní zákaz této čínské sociální sítě. Na začátku listopadu k zákazu TikToku vyzval americkou vládu jeden z pěti členů americké Federální komise pro komunikaci Brendan Carr. Krátce po něm k celostátnímu zákazu vyzval i vlivný americký senátor Marco Rubio nebo představitel americké Sněmovny reprezentantů Mike Gallagher.
Jak problém s TikTokem řešit v ČR? Vláda České republiky by měla vzít v potaz všechna existující varování týkající se TikToku a stejně jako americké státy by měla zakázat užívání čínské aplikace TikTok vládním zaměstnancům na jejich pracovních telefonech. Stejně tak by měla vláda ČR zakázat i zřizování jakýchkoliv profilů českých institucí na této platformě.