Proč je toto téma aktuální? Čínou se v těchto dnech šíří protesty proti přísným a dlouhotrvajícím covidovým opatřením, ke kterým dochází v rámci politiky nulové tolerance vůči covidu. Desítky milionů obyvatel se ocitly v lockdownu, a zatímco někteří mají zakázáno chodit do práce, čímž přichází o svůj finanční příjem, jiní jsou naopak nuceni přespávat ve fabrikách a pracovat i v karanténě. Jedním z nejvýraznějších příkladů druhého zmíněného je kauza společnosti Foxconn, jež čelila počátkem listopadu masovým útěkům poté, co se pokusila zhruba 200 tisíc pracovníků uzavřít ve svém areálu. Navzdory radikálním opatřením však počet nakažených stále narůstá, stejně tak jako nespokojenost čínských obyvatel.
Jednou z příčin přibývajících nákaz by mohla být nízká účinnost čínských vakcín Sinovac a Sinopharm proti variantě omikron, která je nyní nejrozšířenější. Západní země již Číně nabídly efektivnější vakcíny, ta je však bez udání důvodu odmítla.
Proč by měla EU nabídnout Číně pomoc? ČR by mohla v rámci svého předsednictví v Radě EU iniciovat setkání ministrů zdravotnictví, kde by se formulovala konkrétní nabídka rozsahu dodávek vakcín, které by EU nabídla Číně jako celek.
Další nabídka pomoci by nebyla pouze gestem dobré vůle, ale zároveň příležitostí pro EU ukázat obyvatelům Číny ochotu demokratického světa pomoci jim navrátit se do normálního života a přispět tak k vylepšení svého obrazu v kontrastu s čínskými vládními strukturami. Právě ochotu vrátit lidi do běžného života totiž řada frustrovaných protestujících Číňanů u své vlády aktuálně nevidí. Přitom už i Světová zdravotnická organizace Čínu vyzvala, aby svůj přístup k řešení covidu změnila.
Kromě výše zmíněného je však i v ekonomickém zájmu EU, aby se Čína s covidem-19 co nejdříve vypořádala. Aktuální restrikce totiž nemají negativní dopad pouze na čínské obyvatelstvo a čínskou ekonomiku, ale kvůli vzájemné provázanosti pocítí jejich dopad celý svět včetně EU.