Proč je téma aktuální? Maďarský premiér Viktor Orbán zveřejnil na svých sociálních sítích video, v němž podporuje národní fotbalový tým a jeho hráče. Své sympatie však vyjádřil také pomocí kontroverzní šály, která vyobrazuje Velké Maďarsko, jež zahrnuje mimo jiné území celého Slovenska či Zakarpatské Ukrajiny. Toto revizionistické gesto bylo ostře odsouzeno sousedními státy. Slovenský ministr zahraničí trefně poukázal na nebezpečnou paralelu mezi maďarským sentimentem a současným válečným konfliktem, zatímco Ukrajina se v reakci na dění dokonce rozhodla předvolat maďarského velvyslance. Přitom to není zdaleka poprvé, co se maďarští politici takto projevili. Například krajně pravicový poslanec Toroczkai gratuloval k polskému Dni nezávislosti přáním, aby se státy opět potkaly na společné maďarsko-polské hranici. V reakci na tento nedávný incident Ukrajina vyzvala maďarskou vládu, aby zmíněné výroky odsoudila. Maďarský předseda vlády však svým chováním prezentuje zcela opačný postoj.
Proč je současná situace rizikem pro ČR? Maďarská vláda revizionistické myšlenky šíří do veřejného prostoru opakovaně, čímž radikalizuje společnost. Tato populistická rétorika, jež cílí na emoce i hlasy (nejen) maďarské menšiny, ohrožuje spojence České republiky. V kontextu Ruskem vedené útočné války v Ukrajině jsou jakékoliv náznaky revizionismu mezi členskými státy EU zcela nepřijatelné a nevhodné. Komunikaci podkopávající státní suverenitu a identitu nelze tolerovat. Toto provokativní chování navíc komplikuje už tak složité vztahy v rámci Visegrádské čtyřky.
Jak by měla Česká republika postupovat? Vláda ČR by měla co nejdříve zaujmout jasné kritické stanovisko, jak již ostatně učinila řada evropských zemí. Chování maďarského premiéra je třeba odsoudit a současně se postavit za spojence ČR v regionu.