Česká vláda by měla prosazovat, aby klíčová jednání s Čínou vedla EU jako celek a nedocházelo k bilaterálním delegacím

Proč je téma aktuální?

Německý kancléř Olaf Scholz v pátek oznámil, že společně s delegací podnikatelů uskuteční cestu do Číny. Scholzův mluvčí řekl, že cesta se uskuteční začátkem listopadu. Tato plánovaná delegace přichází v době, kdy EU přezkoumává své obchodní vztahy s Pekingem a Scholzova koalice tvrdě debatuje o tom, zda povolit čínskému přepravnímu gigantu Cosco investovat do největšího německého přístavu v Hamburku na severu země.
 

Proč je současná situace rizikem pro ČR?

Brusel mění svůj názor na ekonomickou spolupráci s ČLR poté, co válka v Ukrajině odhalila, jak pošetilé je spoléhat se v oblasti energetiky na vazby s Putinovým Ruskem. K Scholzově návštěvě má navíc dojít jen několik měsíců poté, co uskutečnil cestu do Japonska, kde zdůrazňoval potřebu diverzifikace evropských firem, aby byly méně závislé na Číně. Plánovaná návštěva v Pekingu pak půjde přímo proti těmto iniciativám. Očekává se také, že jako předseda vlády přehlasuje šest svých ministerstev, aby schválil spornou dohodu čínského státního lodního giganta o získání menšinového podílu v jednom z přístavů v Hamburku, kde býval starostou. Tyto kroky vyvolávají ostrou kritiku ze strany ostatních německých politiků i federálních bezpečnostních služeb. Proti se pravidelně vyjadřuje např. německá ministryně zahraničí. Scholzův přístup zvedl obočí i v Bruselu, neboť je v rozporu se snahou vystupovat v jednáních s Čínou co nejjednotnější, zvláště v období zvyšujícího se napětí kolem otázky Tchaj-wanu. Prohloubení evropských ekonomických vazeb s ČLR a závislostí na ní je hrozbou i pro Českou republiku, která je hospodářsky úzce provázána s ostatními členskými státy EU.
 

Jak by měla Česká republika postupovat?

Vláda ČR by proto měla působit na své partnery v rámci EU, aby Unie vůči Číně v klíčových jednáních vždy vystupovala jako celek a vyhnula se tak podobným bilaterálním vyjednáváním, která EU oslabují a ulehčují čínské vládě prosazovat vlastní ekonomické cíle. Česká vláda by zároveň měla vyjádřit důrazný nesouhlas se Scholzovou delegací, která pozici EU oslabuje.