Uvedení do kontextu:
Západní vlády se doposud k zasílání obrněné vojenské techniky ukrajinské armádě stavěly zdrženlivě. Její ofenzivní kapacity potřebné k vytlačení ruských okupantů z ukrajinského území se tak doposud mohly spoléhat pouze na dodávky obrněné techniky sovětského typu ze zemí východního křídla NATO. Velká část zásob techniky tohoto typu je nicméně po téměř 8 měsících války vyčerpaná nebo ji tyto země nemohou postrádat, neboť ji nemají čím nahradit, aby jejich armády zůstaly bojeschopné.
Nálada v zemích západní Evropy se nicméně začíná postupně měnit a země začínají být ochotnější Ukrajině obrněnou vojenskou techniku dodat, a to včetně německé vlády. Ta dodání tohoto typu techniky, konkrétně třeba v Německu vyrobených tanků Leopard, dlouhodobě podmiňovala tím, že by mělo jít o společný krok několika zemí. Tanky Leopard 2 aktuálně používá hned 13 zemí Evropské unie, celkově jde o více než 2000 kusů v několika různých variantách a v různém stavu připravenosti.
Jak může ČR přispět k řešení problému?
Vláda ČR by měla na úrovni EU, konkrétně v Radě pro zahraniční věci, prosazovat vznik společného konsorcia zemí disponujících tanky Leopard 2. V rámci tohoto konsorcia by se tyto státy mohly snadněji dohodnout na společném dodání těchto tanků Ukrajině a současně i náhradních dílů k jejich následné opravě. Čím více zemí se rozhodne Ukrajině tanky Leopard 2 dodat, tím snazší bude sdílet náklady na dodání a tím méně tanků bude muset každá země v celkovém součtu dodat.
V případě, že by tyto země Ukrajině Leopardy odmítaly poslat i nadále, mohly by tyto tanky darovat zemím NATO disponujícím obrněnou technikou sovětského typu. Tyto země by pak mohly Ukrajině poskytnout zbývající sovětskou techniku, kterou aktuálně potřebují k udržení bojeschopnosti vlastních armád.