Search
Close this search box.

TISKOVÁ ZPRÁVA: Evropské hodnoty hostily v Praze svého partnera INDSR k strategickým rozhovorům

Ve dnech 26. – 27. března hostilo Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty (EVC) delegaci Institutu pro národní obranu a výzkum bezpečnosti 國防安全研究院 (INDSR), think-tanku tchajwanského ministerstva národní obrany.

EVC je hlavním partnerem INDSR ve střední a východní Evropě. V červnu 2021 organizace podepsaly 5leté memorandum o porozumění (MoU). Tato spolupráce zahrnuje sdílení neveřejných strategických hodnocení týkajících se Ruska a Číny nebo výměnu visiting fellows s cílem prohlubovat výzkumnou spolupráci.

Vedení obou organizací přivítal na Pražském hradě generálmajor Radek Hasala, velitel Vojenské kanceláře prezidenta ČR, aby diskutoval o bezpečnostních hrozbách a strategiích Ruska a Číny.

Zástupci INDSR a EVC se potkali s generálmajorem Radkem Hasalou (společná fotografie je zveřejněna se souhlasem Vojenské kanceláře prezidenta ČR)

Během návštěvy INDSR v Praze uspořádalo EVC diskusi nazvanou „Budování demokratické aliance v Indo-Pacifiku a potenciální scénáře čínských akcí proti Tchaj-wanu“. Ředitel INDSR Dr. Čchen Ming-čchi (陳明祺) a jeho zástupce generálporučík ve výslužbě Michael Li Tching-šeng (李廷盛) se podělili o své hodnocení možných scénářů čínských akcí proti Tchaj-wanu a možnosti posílení obranné spolupráce Tchaj-wanu s Českem. Mezi účastníky byli zastoupeni čeští poslanci, diplomati, zástupci českého byznysu nebo zástupci českých národních bezpečnostních institucí.

Začátkem roku 2024 zahájily EVC a INDSR unikátní Visiting Fellowship Program, v rámci něhož si vyměňují odborníky se zaměřením na vybrané otázky národní bezpečnosti. Jako první vyjel v březnu 2024 do ústředí INDSR v Tchaj-peji analytik EVC David Toman, aby zkoumal možnosti spolupráce mezi Evropou, Tchaj-wanem a Japonskem.