Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty pořádalo ve dnech 8.-10. listopadu 2022 European Values Summit, 7. ročník mezinárodní konference o bezpečnostní politice.
European Values Summit (dříve známý jako STRATCOM SUMMIT) poskytl více než dvěma stům mezinárodním odborníkům z třiceti zemí příležitost diskutovat o strategiích zaměřených na bezpečnostní politiku a o hrozbách vyplývajících ze současných nepřátelských vlivů. Hosté, kteří se nemohli akce zúčastnit osobně, mohli sledovat přímý přenos veřejné části summitu, jehož záznam je k dispozici zde.
Odborníci a vládní představitelé se podělili o osvědčené postupy a reakce na aktuální hrozby plynoucí zejména z vlivu Ruska a Číny se zaměřením na témata:
- Jak chránit evropskou a transatlantickou bezpečnost?
- Energetická bezpečnost ve světle ruské agrese proti Ukrajině
- Poválečná obnova Ukrajiny
- Konfrontace s ruskými a čínskými spojenci v Evropě
- Jak může účinná strategická komunikace pomoci v boji proti dezinformacím
- Jak čínské entity ovlivňují akademické instituce
- Úloha Tchaj-wanu v evropském obratu k Indo-Pacifik
Poprvé v historii summitu patřilo mezi hlavní témata Orbánovo Maďarsko.
RUSKÝ A ČÍNSKÝ VLIV, BOJ PROTI DEZINFORMACÍM A STRATEGICKÁ KOMUNIKACE
První místopředseda vlády a ministr vnitra České republiky Vít Rakušan v úvodním projevu prohlásil, že česká vláda bude i nadále neústupně podporovat Ukrajinu a demokratické hodnoty. Z konkrétních opatření v boji proti bezpečnostním hrozbám zmínil Protivlivový manuál pro sektor vysokých škol, který přispívá k pochopení nutnosti řídit rizika vlivového působení cizí moci. Manuál vydalo Centrum proti hybridním hrozbám, jehož ředitel Benedikt Vangeli později diskutoval čínský vliv na akademické prostředí s bývalou ministryní obrany Gruzie Tinantin Khidasheli a Matějem Šimalčíkem, vedoucím mezinárodního projektu “China-Europe Academic Engagement Tracker“.
Ministr zahraničních věcí ČLR (Tchaj-wan) Joseph Wu rovněž přednesl úvodní projev, v němž vyjádřil podporu Ukrajině: “Uvědomujeme si, že jako člen mezinárodního společenství jsme povinni podporovat ty, kteří stojí v první linii obrany demokratického řádu. Vyčlenili jsme také rozpočet ve výši zhruba 56 milionů USD, který je připraven přispět k poválečné obnově Ukrajiny.”
https://twitter.com/MOFA_Taiwan/status/1590971869578268674
Ministr zahraničních věcí České republiky Jan Lipavský hovořil o informační válce, ruské agresi na Ukrajině a významu komunikace. Hovořil také o čínském vlivu a české reakci na něj a oficiálně prohlásil, že jeden z jeho náměstků brzy navštíví Tchaj-wan, čímž povýší spolupráci mezi českou a tchajwanskou vládou na novou úroveň.
Marcin Jerzewski, vedoucí tchajwanské kanceláře Bezpečnostního centra Evropské hodnoty, hovořil o posilování role České republiky v Indo-Pacifiku. V průběhu summitu navštívil Univerzitu obrany v Brně, kde společně s generálporučíkem ve výslužbě Liu Te-Chinem, vysoce postaveným tchajwanským vojenským představitelem, přednášel o čínské agresivitě vůči Tchaj-wanu.
Druhý den summitu promluvila k hostům prostřednictvím videopříspěvku místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která vyzdvihla účinnou strategickou komunikaci jako klíčovou obranu proti dezinformacím: “Jsme v režimu krizové komunikace a měli bychom tomu přizpůsobit své metody.” Mimo jiné uvedla, že je naprosto zásadní zajistit, aby občané měli přesné informace o tom, co EU dělá pro řešení současných krizí.
Na diskusním panelu se NATO Strategic Communications Centre of Excellence podělilo o výsledky výzkumu, který identifikoval nejúspěšnější komunikátory na slovenské a české informační scéně v oblasti obranných témat.
ROSTOUCÍ HROZBY VYPLÝVAJÍCÍ Z VLIVU MAĎARSKÉ VLÁDY
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová v reakci na podkopávání demokratických principů maďarskou vládou prohlásila, že se nezúčastní summitu V4 v Bratislavě: “Maďarsko se teď mezi zeměmi EU a NATO chová jako trojský kůň Ruska a my bychom si měli opravdu velmi dobře uvědomit, co se odehrává, a také veškerý maďarský vliv na západním Balkáně.”
O vazbách mezi západobalkánskými vládami a Maďarskem později hovořila Maja Stojanovićová, výkonná ředitelka „Civic Initiatives“ a předsedkyně správní rady „Human Rights and Democracy House“ v Bělehradě: “Měli jsme panel o Rusku a nyní o Maďarsku, autoritářské režimy se v zneužívání lidských práv zcela kopírují.”
Ruská válka na Ukrajině ukázala, že hybridní hrozby jsou pevně spjaty s kremelskou válečnou doktrínou. Cílem je každou pravdu zpochybnit.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) November 10, 2022
Bezpečnostní centra jako @_EuropeanValues se tomuto problému dlouhodobě věnují. Děkuji za to i za příležitost vystoupit na jejich summitu. pic.twitter.com/xNP3AcRYdz
Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, přispěla do diskuse vyzváním k podpoře nezávislých médií v Maďarsku: “Myslím, že jsou ve velmi podobné situaci jako Československo za tzv. normalizace v 70. letech.” Jako příklad nefunkčních médií v Maďarsku uvedla sestříhání a manipulaci videí tak, aby to vypadalo, že opoziční vůdce pronáší nepravdivé výroky o Ukrajině. Tato videa pak byla vysílána ve státní televizi a významně ovlivnila výsledky voleb.
Thank you for having me speak at the panel. The case of Hungary is of utmost importance for the future of Europe. https://t.co/qJbbHAxx7d
— Olga Richterová - místopředsedkyně Sněmovny (@olgarichterova) November 10, 2022
Součástí summitu bylo také několik vedlejších panelů, které účastníkům umožnily o vybraných tématech ještě hlouběji diskutovat. Online záznam veřejné části summitu je k dispozici zde.
Letošní summit se konal pod záštitou předsednictví České republiky v Radě EU.
Příští European Values Summit je plánován na květen 2023.
Mezi řečníky European Values Summitu 2022 mimo jiné patřili:
Natalia Arno
President, Free Russia Foundation
Natalia Arno founded the Free Russia Foundation in 2014 after she was exiled from Russia for her pro-democracy work. Prior to founding the Free Russia Foundation, Ms. Arno planned and executed countrywide programs in the fields of education, grassroots organizing, civic education, party building and civil society development.
Dr. Anne-Marie Brady
Professor of Political Science, University of Canterbury, New Zealand
A specialist in Chinese, Pacific, and New Zealand politics based at the University of Canterbury, Christchurch, New Zealand. She is a founding executive editor of The Polar Journal, which publishes multidisciplinary research on governance and policy issues within the polar regions.
Dr. Daniel Hegedüs
Senior Fellow, German Marshall Fund of the United States
Dr. Daniel Hegedüs writes and speaks extensively on populism and democratic backsliding in Central and Eastern Europe, and the European and foreign affairs of the Visegrad countries. Prior to joining GMF he worked in different research, lecturing, and project-management positions at Freedom House, the German Council on Foreign Relations, and the German Institute for International and Security Affairs.
Kristy Tzun-Tzu Hsu
Director, Taiwan ASEAN Studies Center at Chung-Hua Institution of Economic Research
Her research interests include Southeast Asian studies, regional economic integration, international trade policy and law, trade and development issues, and gender issues. She currently serves as associate research fellow at the Taiwan WTO and RTA Center of the Chung-Hua Institution for Economic Research (CIER) and as non-resident senior research fellow at the Taiwan-Asia Exchange Foundation.
Dr. Lai I-Chung
President, Prospect Foundation
President of the Taiwanese political think-tank the Prospect Foundation. He is also a member of the executive board of and director of Foreign Policy Studies of Taiwan Thinktank, a Taipei-based public policy research institute. Prior to assuming his current position, Dr. Lai served as special assistant to Taiwan’s representative in Japan and as the executive director of the Taiwan Democratic Progressive Party’s US representative office.
Lóránt Győri
Geopolitical analyst, Political Capital Institute, HU
Lóránt Győri has a master's degree in the social sciences from Eötvös Loránd University, Budapest, where he is currently working as a geopolitical analyst for the think-tank Political Capital on issues such as Russian soft power, disinformation, and populism in Europe.
Dr. Martin Jirušek
Assistant Professor, Masaryk University; Managing Editor, Czech Journal of Political Science
Dr. Jirušek works as a researcher at the International Institute of Political Science and lectures within the Energy Security Studies program. His research and teaching focus on geopolitics, energy security in Central and Eastern Europe (CEE), and the transatlantic dimension of energy security.
Tinatin Khidasheli
Chairperson, Civic Idea; Former Minister of Defense, Georgia
Tinatin “Tina” Khidasheli became president of the Georgian Young Lawyers’ Association in 1997 and played an important role in observing elections, exposing electoral fraud, and lobbying for the creation of legal aid services for the poor and disenfranchised. In 2010 she was elected to and served on the City Council of Tbilisi, and in 2012 won a seat in the Georgian parliament.
Dr. Sonya Koshkina
Editor-in-Chief and Founder, Livyi Bereh; Partner, EVC Information Defense Hub
Before Dr. Sonya Koshkina became the editor-in-chief and founder of the news portal Livyi Bereh (LB.ua), she worked as a political commentator for the Ukrainian newspaper Den and the news portal Obozrevatel. Since the beginning of the Russian invasion, she has been operating from Prague, where she collaborates with Radio Ukraine, Charles University (Department of Journalism, Faculty of Social Sciences), and the European Values Center for Security Policy.
Dimitar Lilkov
Senior Research Officer, Wilfried Martens Centre for European Studies
The Wilfried Martens Centre for European Studies is the official think-tank of the European People’s Party (EPP) in Brussels. Prior to working at the Martens Centre, Lilkov served as head of the Bulgarian office to a MEP and worked for the EU Committee of the Regions. He is also the co-founder of the nonprofit organization, blEUprint, which provides research and analysis on key EU policies and Bulgaria’s role in integration.
Daniel Milo
Senior Adviser, Office of the Minister of Interior of the Slovak Republic
Daniel Milo, JUDr., is a senior adviser and the national coordinator of counter-extremism policies at the Ministry of Interior of the Slovak Republic. He is also a senior research fellow at the GLOBSEC Policy Institute. His main fields of expertise are extremism, cyberhate, international extremist networks, and the use of propaganda by foreign actors. Daniel Milo studied law at Comenius University in Bratislava and holds a Doctor of Law degree in criminal law.
Dalibor Roháč
Senior Fellow, American Enterprise Institute
Dr. Dalibor Roháč is a senior research fellow at the American Enterprise Institute (AEI), where he studies the political economy of the European Union, US-EU relations, and the post-Communist transitions of countries in the former Soviet Bloc. For the past decade, he has also been a senior research fellow in politics and international relations at the University of Buckingham’s Max Beloff Centre.
Prof. Dr. Setsuko Aoki
Professor, Keio University; Chairman, Panel of Experts on Japan’s Economic Security Policy
Dr. Aoki Setsuko is a professor at Keio University Law School where she teaches international law. She specializes in international space law, arms control, and export control. She holds a Doctor of Civil Law (D.C.L.) degree from McGill University.
Maja Stonajović
Executive Director at Civic Initiatives / Građanske inicijative, RS
Maja Stojanović is also president of the board of directors of the Human Rights and Democracy House in Belgrade. She has over nineteen years of experience in the nonprofit sector, including working for the anti-Milošević movement and on other issues through the Students’ Union of Serbia, and serving as executive director of the Youth Initiative for Human Rights. She can describe the Serbian government’s efforts to undermine democracy and its links to the Hungarian government.
Prof. Dr. Suzuki Kazuto
Professor, University of Tokyo; Adjunct Fellow, Japan Institute of International Affairs
Kazuto Suzuki is a political scientist and professor of science and technology policy at the Graduate School of Public Policy at the University of Tokyo, Japan. His research has contributed to the fields of international political economy, space policy, economic statecraft, nuclear safety, and European integration. Dr. Suzuki holds a PhD in contemporary European studies from the University of Sussex.
Matej Šimalčík
Executive Director, Central European Institute of Asian Studies (CEIAS)
Matej Šimalčík is the executive director of CEIAS, a Bratislava-based think-tank that focuses on foreign and security policy issues related to East Asia. He also provides consultation to other think-tanks and research organizations, including CELIS and Hybrid CoE. Šimalčík’s research looks at China’s economic and political presence in Central Europe, and the role of European legal bodies in checking Chinese influence.
Roman Vybranovsky
Secretary, Economic Security Council of Ukraine; Member of the Board of Directors, DiXi
Roman Vybranovsky is a media expert and journalist. Much of his experience is in the field of policy communications – at the Information and Analytical Center of the National Security and Defense Council (2014) and as adviser to the Minister of Energy (2015-2016), as UKMC communication project manager (2017-2018) and Senior Communication Advisor to USAID Anti-Corruption. From 2019-2020 he worked as the communication director of the Voice Party.
Kontakt pro média:
Olga Janžurová
Manažerka komunikace
+420 705 851 889
olga.janzurova(at)europeanvalues.cz