Search
Close this search box.

TISKOVÁ ZPRÁVA: Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty otevře v roce 2021 kancelář v Tchaj-pej

Velvyslanec Čínské republiky (Tchaj-wan) v Praze, H.E. Liang-Ruey Ke podepsal dohodu o partnerství s Evropským centrem hodnot pro bezpečnostní politiku (EH) ohledně podpory vlády při otevírání plánované kanceláře EVC v Tchaj-pej.

EVC bude prvním soukromým evropským think-tankem, který otevře pobočku v Tchaj-pej. Otevření kanceláře je naplánováno na druhou polovinu roku 2021 v rámci programu EH Red Watch. Red Watch je stěžejní program EH zaměřený na čínské vlivové operace.

Od roku 2015 se zprávy, analýzy a advokační práce EH soustředily na dezinformace a maligní zahraniční vliv na Západě. Dnes je náš program Kremlin Watch jednou z nejúčinnějších iniciativ pokrývajících operace ruského vlivu v Evropě. Citoval jej ve zprávách Výbor pro zahraniční vztahy Senátu USA a mnoho evropských národních bezpečnostních institucí. Analytici EH pravidelně informují bezpečnostní instituce ve více než dvaceti zemích, včetně Politického výboru NATO, členů Kongresu USA, Dolní sněmovny Spojeného království a německého Spolkového sněmu. EH rovněž působila jako oficiální poradní orgán Ministerstva vnitra České republiky během auditu národní bezpečnosti prováděného v letech 2016–17. Pražská EH, která byla založena v roce 2005, v současné době zaměstnává dvacet čtyři zaměstnanců a je jednou z největších nevládních organizací zaměřených na zahraniční vplyvy v Evropě.

Ředitel EH Jakub Janda říká: „Tchajwanské instituce mají co říct o čínských interferenčních činnostech a o tom, jak s nimi zacházet. Studovali a vzdorovali čínskému komunistickému režimu po celá desetiletí, což je něco, co se musí naučit i Evropané. Doufáme, že do Evropy přineseme více hodnotných tchajwanských znalostí a ukážeme našim evropským protějškům, že je naprosto normální spolupracovat s naší přátelskou demokracií na Tchaj-wanu. Naším cílem je pomoci usnadnit větší spolupráci mezi evropskými a tchajwanskými institucemi v otázkách bezpečnosti a obrany.

Na založení budoucí kanceláře EH v Tchaj-peji bude dohlížet její vedoucí Richard KraemerPodle vlastních slov je „nadšený z mise před námi“ a projekt považuje za „skvělou příležitost pro Tchaj-wan a Evropu.“

„Je mi ctí sloužit jako dočasný ředitel kanceláře EH v Tchaj-peji, kde budeme budovat mosty mezi vládami Tchaj-wanu, Evropy a USA a občanskou společností v těchto zemích.“ Od prvních voleb v 90. letech překonal Tchaj-wan na své cestě k vybudování nejsilnější demokracie v regionu těžké výzvy. Tento počin jasně svědčí o hodnotách a odvaze obyvatel Tchaj-wanu, kteří vytrvávají navzdory existenční hrozbě, kterou představuje Peking. Jsem velmi nadšený, že s nimi mohu spolupracovat.“

Kraemer před příchodem do společnosti EVC jako seniorní analytik pro západní Balkán v roce 2020 zastával vedoucí provozní pozice v organizacích National Endowment for Democracy a Center for International Private Enterprise. Působil také jako právní poradce pro vlády Černé Hory a Gruzínské republiky. Jako přesvědčený transatlantik je Kraemer předsedou představenstva bipartisanské organizace US-Europe Alliance.

Média a partnerské organizace jej mohou kontaktovat na adrese [email protected].