Search
Close this search box.

Tisková zpráva: Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty spouští informační kampaň Vakcína proti dezinformacím

CO SE DĚJE: Již od letošního jara je pandemie Covid-19 v obou vlnách doprovázena narůstajícím počtem dezinformací a manipulací, které se týkají koronaviru a s ním spojených protiopatření. Jedná se o téma, které zasahuje každého občana České republiky, a dezinformace mohou být v této situaci zdraví a životu nebezpečné. Pokud větší část populace bude věřit dezinformacím zpochybňujícím potřebnost hygienických opatření a očkování, bude to mít zásadní důsledky na veřejné zdraví.   I přesto ze strany vlády prozatím neprobíhá koordinovaná komunikační kampaň, a pro mnoho aktivních občanů může být složité se v záplavě informací a dezinformací orientovat. S postupným vývojem očkování proti Covid-19 sledujeme stále intenzivnější snahy dezinformátorů přesvědčit co největší část populace o nebezpečnosti západních vakcín.

NAŠE REAKCE: Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty dezinformace v českém online prostoru pravidelně monitoruje a nově začíná vydávat pravidelný analytický produkt Vakcína proti dezinformacím.

Analytici Bezpečnostního centra Evropské hodnoty kategorizují dezinformace v českém prostoru dle závažnosti – na základě popularity kanálů, na kterých se dezinformace šíří, nebo na základě potenciálu ohrozit veřejné zdraví. Každý den pak na základě tohoto monitoringu připravují sérii doporučených argumentů založených na ověřitelných faktech, které mají za cíl na ty nejzávažnější a nejaktuálnější dezinformace reagovat.

Tento systém je volně inspirován zkušenostmi tchaj-wanské vlády, které se úspěšně daří identifikovat konkrétní dezinformace týkající se Covid-19 ještě předtím, než se stanou široce rozšířenými, a v reálném čase na tyto dezinformace reagovat tak, aby se ke koncovému publiku nejdříve dostaly informace založené na faktech. Tento koncept lze nazvat jako proaktivní očkování proti dezinformacím.

Analytický produkt Vakcína proti dezinformacím bude pravidelně rozesílán všem registrovaným zájemcům e-mailem. Autoři věří, že bude organicky přeposílán jako informativní řetězový email reagující na masově šířené dezinformace.

Pilotní produkt je k dispozici zde.

Kontakt:

Veronika Víchová, zástupkyně ředitele Bezpečnostního ředitele Evropské hodntoy a vedoucí programu Kremlin Watch: [email protected]

Registrace k odběru: