Search
Close this search box.

Předseda Senátu Vystrčil by měl uskutečnit cestu na Tchaj-wan

  • Čínská vláda se pokoušela zastrašit předsedu Senátu Jaroslava Kuberu. V polovině ledna předala čínská ambasáda v Praze Kanceláři prezidenta republiky vyděračný dopis sdělující, že tři konkrétní české firmy „budou platit“ za plánovanou cestu předsedy Senátu na Tchajwan. Tato čínská vládní výhružka byla podpořena Kanceláří prezidenta republiky, jejíž ředitel zahraničního odboru Rudolf Jindrák se postavil na čínskou stranu proti druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli. Po smrti Jaroslava Kubery se nový předseda Senátu Miloš Vystrčil rozhoduje, zdali na Tchaj-wan pojede.

  • V úterý zahraniční výbor Poslanecké sněmovny odhlasoval usnesení, že „cesty parlamentních delegací České republiky na Tchaj-wan jsou v souladu s dlouhodobými zahraničně-politickými zájmy ČR“.
  • Na cestu by se měl vydat co nejdříve ze dvou důvodů:
  1. Tchaj-wan v České republice investuje mnohonásobně více než komunistická Čína. Jde o stabilního demokratického partnera, který se chová předvídatelně a přátelsky. Ředitel CzechInvestu jednoznačně shrnuje, že tato cesta bude výhodná pro české firmy, kterých má s předsedou Senátu jet několik desítek. Tato cesta bude projevem zdravé ekonomické diplomacie.
  1. Česká republika musí jasně dát najevo, že se čínského státního vydírání nezalekne. Pokud by se předseda Senátu lekl a cestu zrušil, čínský totalitní režim a další nepřátelé Česka by pochopili, že tento nepřijatelný tlak na naše instituce funguje a dále by ho využívali.