Search
Close this search box.

Poslanecká sněmovna by se měla omluvit tchajwanskému představiteli v ČR

  • Minulou středu se na ministerstvu průmyslu konalo setkání s diplomatickou komunitou, během kterého čínský velvyslanec vydíral ministryni průmyslu a obchodu. Dle dostupných informací tvrdil, že pokud si česká strana nepřeje ohrožení prezidentovy cesty do Číny, zástupce Tchaj-wanu musí z místnosti odejít. Ministryně průmyslu ho následně vykázala, čímž se zachovala naprosto nepřijatelně, když si na půdě českého ministerstva nechala od zástupce totalitního režimu diktovat složení účastníků a diplomaticky urazila představitele Tchaj-wanu, což je demokratická země se signifikantně vyšší obchodní relevancí pro ČR než Čínská lidová republika.

  • Čínský velvyslanec ČR se systematicky chová, jako kdyby působil v čínské provincii, nikoliv v demokratickém právním státu, který je součástí západního společenství. Například po prosincovém setkání s premiérem Babišem lhal o obsahu jednání. Po tomto posledním incidentu předseda vlády prohlásil, že se s ním již setkávat nebude.
  • Jelikož se ministryně průmyslu zachovala takto urážlivým způsobem vůči představiteli Tchaj-wanu, měla by Poslanecká sněmovna přijmout usnesení, kterým odmítne zasahování Čínské lidové republiky do vnitřních záležitostí ČR a zástupcům Tchaj-wanu se jménem zákonodárné moci omluví.