Search
Close this search box.

Otevření Českého hubu v rámci tchajwanské mise

Na konci března navštívila Tchaj-wan historicky významná česká delegace vedená předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou, kterou tvořilo 160 politiků, podnikatelů a zástupců zájmových skupin. Tato delegace byla největší zahraniční delegací, jakou kdy Tchaj-wan ve své novodobé historii přijal. Bylo to poprvé, kdy Tchaj-wan navštívili vysoce postavení představitelé české bezpečnostní politiky, včetně vedoucích představitelů kybernetické bezpečnosti, kontrarozvědky, zástupců Centra proti hybridním hrozbám při Ministerstvu vnitra, zástupce vedoucího vojenské kanceláře prezidenta republiky a generálních ředitelů Ministerstva obchodu a průmyslu a Ministerstva zahraničních věcí.

“Česká republika se stává nejsilnějším partnerem Tchaj-wanu v Evropě. Bilaterální vztahy se rozvíjejí na nejvyšších politických úrovních, jako jsou vzájemné rozhovory prezidentů, a napříč mnoha oblastmi od průmyslu a civilních univerzit, think tanků a rostoucího počtu podniků. Význam této spolupráce dokresluje skutečnost, že tato delegace je největší delegací na Tchaj-wan v jeho novodobé historii. Jsem rád, že můžeme být její součástí,” říká Jakub Janda, ředitel Bezpečnostního centra Evropské hodnoty, které s podporou prezidentky Tchaj-wanu, Tsai Ing-Wen, otevřelo na Tchaj-wanu oficiální kancelář již v lednu 2022. Cílem týmu Bezpečnostního centra Evropské hodnoty v Tchaj-peji je podporovat zejména výměnu mezi středoevropskými a tchajwanskými odborníky v otázkách bezpečnosti a posilovat spolupráci Tchaj-wanu a střední Evropy v oblastech obrany a zahraniční a bezpečnostní politiky

Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, a Dr. Roy Chun Lee, náměstek ministra zahraničních věcí Čínské republiky (Tchaj-wan), pronesli úvodní projev na slavnostním otevření Českého hubu, které se konalo v rámci programu delegace. Český hub, novou společnou platformu pro vládní a nevládní organizace, podnikatele, akademiky, startupy a kulturní subjekty, založilo Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty a Česko-tchajwanská obchodní komora za podpory Ministerstva zahraničních věcí Čínské republiky (Tchaj-wan). Mezi klíčové aktivity Hubu patří pořádání česko-tchajwanských akcí, které otevírají bezpečnostní a ekonomická témata, a podpora nových česko-tchajwanských iniciativ. Hub rovněž slouží k zefektivnění soft-landingových služeb pro české podniky, akademiky a nevládní organizace tím, že nabízí pracovní prostor, know-how a důležité kontakty.

Během mise na Tchaj-wan vystoupila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová s projevem v tchajwanském parlamentu, kde připomněla neklidnou československou historii a zkušenost s totalitním režimem a zdůraznila dlouhodobé demokratické partnerství mezi Českou republikou a Tchaj-wanem. “Jsme s vámi, stejně jako vy jste s námi.” Připomněla historickou paralelu s vysíláním Československého rozhlasu v roce 1968.

V rámci programu se o osvědčené praktiky podělili také odborníci na dezinformace a mediální gramotnost, včetně analytiků z Bezpečnostního centra Evropské hodnoty. V rámci „EU-Taiwan Engagement Support Facility“ uspořádala Evropská hospodářská a obchodní kancelář celodenní akci v Kaohsiungu za účasti mezinárodních odborníků a učitelů K-12 z jižní oblasti Tchaj-wanu.

Tchajwanská ministryně pro digitální technologie Audrey Tangová v nově otevřeném Hubu diskutovala o kybernetické a digitální odolnosti s českými a ukrajinskými odborníky z Centra informačního odboje. Během této návštěvy se Jakub Janda, ředitel Bezpečnostního centra, setkal také s generálem Ting-shengem Lee, zástupcem šéfa Institutu národního obranného a bezpečnostního výzkumu, který je hlavním tchajwanským think tankem pro spolupráci v oblasti obrany. Toto setkání a proběhlé diskuse jsou důkazem posílení spolupráce mezi Tchaj-wanem a Českou republikou v důsledku zlepšení našich politických vztahů, což by mělo být významným přínosem pro naše dlouhodobé partnerství.