Search
Close this search box.

Módího koalice získala v indických volbách těsnou většinu

Co se děje?

Po šestitýdenním procesu, kterého se zúčastnilo 642 milionů voličů, jsou známy výsledky indických parlamentních voleb. Indická lidová strana (také Bháratíj džanta pártí, BJP) Naréndry Módího získala 240 křesel v 543členné Sněmovně lidu (Lok Sabha, dolní komora indického parlamentu) a její širší koalice – Národně demokratická aliance (National Democratic Alliance, NDA) – 292 křesel. Ztrátou 63 křesel přišla Módího strana v parlamentu o většinu a opoziční blok Indická národní rozvojová inkluzivní aliance (INDIA) odmítl přímo ustoupit v naději, že se mu podaří odloupnout některé spojence BJP. Přesto Módí sebevědomě směřuje ke svému třetímu premiérskému období. To bude definované jeho závislostí na koaličních partnerech v rámci NDA.

 

Jaké jsou širší souvislosti?

Módího BJP utrpěla výraznou a překvapivou ránu ve svazovém státě Uttarpradéši, kde opoziční blok INDIA získal více než polovinu všech křesel. Náskok Módího po vítězství ve městě Váránasí v Uttarpradéši se zmenšil z půl milionu na 150 000 hlasů. Zároveň BJP prohrála ve volebním obvodu Fajzábád, kde Módí vyvolal celonárodní kontroverzi tím, že na místě zničené mešity otevřel chrám hinduistického boha Rámy. Opoziční vůdci tyto výsledky považují za důkaz Módího klesající popularity a někteří přímo vyzývají k jeho odstoupení. Na druhou stranu Módího BJP získala křesla v Západním Bengálsku a Kérale, což svědčí o její přitažlivosti mimo tradiční hindsky mluvící oblasti. 

Za deset let v čele nejlidnatější země světa si Módí připsal mnoho úspěchů a čelil několika výzvám. Módího příznivci ho považují za člověka, který získal zemi respekt na světové scéně tím, že dohlížel na to, aby se Indie stala pátou největší ekonomikou světa, úspěšně hostila summit G20 a přistála s roverem na Měsíci. Jeho druhé funkční období však také provázely protesty zemědělců, obvinění ze špatného zvládnutí pandemie COVID-19 a zhoršující se nezaměstnanost mladých lidí. Přesto tyto potíže Módího nediskvalifikovaly z třetího funkčního období a spojenci BJP nejeví žádné známky toho, že by se řady NDA rozpadaly, a to navzdory pokusům ze strany opozičního bloku INDIA.

 

Proč je to důležité?

Třetí, i když oslabené Módího období znamená pokračování dosavadních mezinárodních vztahů Indie. Módí bude pravděpodobně pokračovat ve své „strategii více azimutů“, kdy se vyhýbá všeobjímajícím aliancím ve prospěch selektivní spolupráce. Během svého působení Módí pěstoval silné vazby s vedoucími představiteli USA a pomohl oživit jimi vedenou bezpečnostní iniciativu QUAD. Indie je zároveň nadále závislá na ruských zbraních a je významným importérem ruské ropy. V rámci organizací, jako je Světová obchodní organizace (WTO), se Indie snaží vystupovat jako mluvčí globálního Jihu, čímž se dostává do konfliktu se Západem.

Vztahy Indie s Čínou jsou možná nejsložitější. V roce 2015 Indie spoluzaložila Asijskou infrastrukturní investiční banku se sídlem v Pekingu a v roce 2017 vstoupila do Šanghajské organizace pro spolupráci vedené Čínou. Indie se však nikdy nepřipojila k čínské iniciativě Nová Hedvábná stezka, ani k Regionálnímu ekonomickému partnerství, které považuje za nástroje čínského vlivu. Napětí přetrvává také podél indických hranic s Čínou, a to navzdory Módího umírněnější rétorice během voleb. Vzhledem k tomu, že opozice nadále kritizuje BJP za údajnou slabost v těchto otázkách, zdá se, že vztahy Indie s Čínou se pravděpodobně výrazně nezlepší.