Search
Close this search box.

Martin Veselovský na Gymnáziu Budějovická: Nesmíme být vůči politice apatičtí

24. 6. proběhla další z akcí Iniciativy pro evropské hodnoty a České středoškolské unie. Tentokrát se studenti Gymnázia Budějovická setkali s Martinem Veselovským, redaktorem, moderátorem a jedním ze zakladatelů projektu DVTV, nejsledovanějšího publicistického video-kanálu českého internetu. Témata se tentokrát točila především kolem pozadí novinářské práce a médií v České republice a v závěru přišla řeč také na videohry. Dostalo se ovšem i na otázky teoretičtější, které se týkaly politické angažovanosti, volebních systémů či politických stran. Na úvod Veselovský popsal, kudy vedla jeho cesta do moderátorského křesla, a vysvětlil studentům význam novinářské práce pro demokratickou společnost. Mluvil především o nutnosti kontrolovat to, zda je s veřejnými prostředky nakládáno efektivně, neboť politici a státní správa v tomto ohledu často postupují nešetrně. Proto je třeba politiky a jejich rozhodování kontrolovat, neboť každý politický krok s sebou nese dopady na veřejný rozpočet.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Martin Veselovský – redaktor, moderátor a jeden ze zakladatelů projektu DVTV.

Veselovský také apeloval na studenty, aby se o politiku zajímali a aktivně se jí účastnili. Přestože je slovo politika naší společností vnímáno jako silně pejorativní, je nutné si uvědomit, že politikou je i to, že se zajímáme, proč není v naší ulici posečená tráva. Varoval, že pokud podlehneme apatii, nezabráníme tomu, aby o našich životech rozhodovali technologové moci, kteří využívají systém pouze k tomu, aby se dostali do svých křesel, a kteří nebudou mít dostatečné kvality ani zkušenosti tvořit zákony s ohledem na potřeby občanů.

Na přetřes přišla také otázka objektivity médií. Studenty především zajímalo, jakým způsobem funguje v tomto směru Česká televize a zda dnes může být žurnalista vůbec nestranný. Podle Veselovského není možné se v novinařině od svého osobního názoru zcela odpoutat, i když se o to člověk snaží. Jedním ze způsobů jak vliv vlastního přesvědčení minimalizovat je kritická analýza toho, co politik řekne. Kritickým myšlením a rozporováním lze zjistit, zda je jeho pozice opravdu vyargumentovaná, nebo zda jde o tvrzení nepodložené.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Studenty zajímalo, zda dnes může být žurnalista vůbec nestranný.

 

Ohledně nezaujatosti ČT pak Veselovský vyjádřil obavu, že se zde často před zastoupením všech názorových proudů dává přednost lidem, o kterých se již ví, že umí dobře mluvit a kteří lehce zapadnou do potřebného formátu. ČT by si podle něj měla nové řečníky vychovávat, dát jim najevo, že o jejich názory stojí, a pomoci jim je prezentovat. Neutralita televize je dle Veselovského často spíše domnělá, což pramení právě z neochoty s těmito lidmi pracovat.