24. 6. proběhla další z akcí Iniciativy pro evropské hodnoty a České středoškolské unie. Tentokrát se studenti Gymnázia Budějovická setkali s Martinem Veselovským, redaktorem, moderátorem a jedním ze zakladatelů projektu DVTV, nejsledovanějšího publicistického video-kanálu českého internetu. Témata se tentokrát točila především kolem pozadí novinářské práce a médií v České republice a v závěru přišla řeč také na videohry. Dostalo se ovšem i na otázky teoretičtější, které se týkaly politické angažovanosti, volebních systémů či politických stran. Na úvod Veselovský popsal, kudy vedla jeho cesta do moderátorského křesla, a vysvětlil studentům význam novinářské práce pro demokratickou společnost. Mluvil především o nutnosti kontrolovat to, zda je s veřejnými prostředky nakládáno efektivně, neboť politici a státní správa v tomto ohledu často postupují nešetrně. Proto je třeba politiky a jejich rozhodování kontrolovat, neboť každý politický krok s sebou nese dopady na veřejný rozpočet.
Martin Veselovský – redaktor, moderátor a jeden ze zakladatelů projektu DVTV.
Veselovský také apeloval na studenty, aby se o politiku zajímali a aktivně se jí účastnili. Přestože je slovo politika naší společností vnímáno jako silně pejorativní, je nutné si uvědomit, že politikou je i to, že se zajímáme, proč není v naší ulici posečená tráva. Varoval, že pokud podlehneme apatii, nezabráníme tomu, aby o našich životech rozhodovali technologové moci, kteří využívají systém pouze k tomu, aby se dostali do svých křesel, a kteří nebudou mít dostatečné kvality ani zkušenosti tvořit zákony s ohledem na potřeby občanů.
Na přetřes přišla také otázka objektivity médií. Studenty především zajímalo, jakým způsobem funguje v tomto směru Česká televize a zda dnes může být žurnalista vůbec nestranný. Podle Veselovského není možné se v novinařině od svého osobního názoru zcela odpoutat, i když se o to člověk snaží. Jedním ze způsobů jak vliv vlastního přesvědčení minimalizovat je kritická analýza toho, co politik řekne. Kritickým myšlením a rozporováním lze zjistit, zda je jeho pozice opravdu vyargumentovaná, nebo zda jde o tvrzení nepodložené.
Studenty zajímalo, zda dnes může být žurnalista vůbec nestranný.
Ohledně nezaujatosti ČT pak Veselovský vyjádřil obavu, že se zde často před zastoupením všech názorových proudů dává přednost lidem, o kterých se již ví, že umí dobře mluvit a kteří lehce zapadnou do potřebného formátu. ČT by si podle něj měla nové řečníky vychovávat, dát jim najevo, že o jejich názory stojí, a pomoci jim je prezentovat. Neutralita televize je dle Veselovského často spíše domnělá, což pramení právě z neochoty s těmito lidmi pracovat.