Search
Close this search box.

Série přednášek Dezinformace v dobách války

Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty ve spolupráci s Eurocentry Europe Direct Česká republika, Eurodeskem, Asociací učitelů občanské výchovy a společenských věd, z. s. a Nakladatelským domem Grada zorganizovali sérii přednášek vedoucího kanceláře Úřadu pro vnitřní záležitosti OSN a bývalého vyšetřovatele Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Vladimíra Dzuro a analytičky Bezpečnostního centra Evropské hodnoty Veroniky Krátke Špalkové.

Co mají společného konflikt v bývalé Jugoslávii a konflikt v Ukrajině? Lze hledat paralely mezi minulými a současnými válkami (včetně těch informačních)? Jakou roli hrají v konfliktech dezinformace a média? Má smysl usilovat o dosažení světské spravedlnosti pro pachatele válečných zločinů? Od začátku krvavého rozpadu Jugoslávie uběhlo v letošním roce již 31 let. Od té doby žila velká část Evropy v relativním klidu a to až do února 2022, kdy Rusko zaútočilo bezprecedentním způsobem na Ukrajinu.

V rámci diskusí pro střední školy i širokou veřejnost si účastníci mohli poslechnout strhující příběh bývalého vyšetřovatele Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Vladimíra Dzuro, který vyšetřoval válečné zločiny páchané na území Chorvatska doplněný o aktuální poznatky na poli dezinformací od Veroniky Krátke Špalkové.

Akce proběhla pod záštitu českého předsednictví v Radě EU. Mediálním partnerem je Euroskop.