Search
Close this search box.

Integration and Radicalisation Watch 7.11.2016

Pravidelný přehled nejdůležitějšího dění v oblasti integrační a proti-radikalizační politiky na evropské úrovni doplněný o naše analytické komentáře a doporučení.

HOMEAFFAIRS: Terorismus a islámský extremismus jsme diskutovali s experty v Praze

Think-tank Evropské hodnoty uspořádal ve dnech 2. – 3. listopadu v Praze druhý ročník konference s názvem Internal Security Forum Prague HOMEAFFAIRS. Do Prahy jsme přivezli experty na bezpečnost, terorismus, islámský extremismus a migraci.

Průběžný záznam z konference si můžete prohlédnout na Twitteru.

Rozhovor s Oldřichem Martinů z Europolu

Náš host Oldřich Martinů, zástupce ředitele Europolu, vystoupil na konferenci na panelu o vnitřním bezpečnostním systému Evropské unie (Jak chránit občany v Evropě bez hranic?). Martinů poskytl rozhovor o fenoménu zahraničních bojovníků pro Události, komentáře.

“V naší databázi jsme v prosinci 2014 měli 18 zahraničních bojovníků, dnes registrujeme okolo 5 000. Domníváme se, že to číslo se blíží realitě, že máme povědomost o těch držitelích evropských pasů, kteří cestovali do válečných zón,” řekl Martinů.

Rozhovor s Robertem Črepinko z Europolu

V panelu na téma organizovný zločin a převaděčství během migrační krize vystoupil Robert Črepinko, který v Europolu stojí v čele Evropského centra proti pašování migrantů. “Jen v roce 2015 odhadujeme, že kriminální sítě zapojené do převaděčství utržily 3 – 6 miliard EUR,” uvedl Črepinko. Čtěte rozhovor s ním v Lidových novinách.

Terorismus

Rozhovor s Andrew Parkerem z britské MI5

Poprvé v historii poskytl rozhovor ředitel britské bezpečnostní služby MI5, Andrew Parker. Uvedl pro Guardian, že ve Velké Británii je 3 000 násilných islámských extremistů, zejména britských. Hrozbou jsou podle něj navrátivší se zahraniční bojovníci z konfliktních zón v Sýrii a Iráku, ale také šíření “toxické ideologie” ISIS a propagace terorismu online. V posledních třech letech podle něj bezpečnostní služba zabránila 12 džihádistickým teroristickým útokům.

Islámský stát ztrácí území a vyzývá k teroristickým útokům v Evropě

Zahraniční bojovníci marockého původu uvedli pro Independent, že se má Evropa připravit na sebevraždné útoky: “Lídři Daeš říkají, že boj by se měl přesunout do Evropy.”

Tentýž plán je patrný z prvních dvou čísel nového časopisu Rumíja, kterým Islámský stát nahradil původní periodikum Dabiq. “S klesající faktickou mocí a kontrolou nad rozsáhlým územím v Mezopotámii IS čím dál více apeluje na své příznivce, aby se vydali cestou teroru v zemích, kde žijí,” upozorňuje Jakub Šoka, analytik Programu pro soudržnou společnost.

Radikalizace

Slovenský podnikatel údajně posílal peníze IS

Slovenský Kriminální úřad Finanční správy vyšetřuje muže, který měl údajně sponzorovat Islámský stát. Podnikatel syrského původu je podezřelý z toho, že skrze daňové podvody posílal peníze této teroristické organizaci.

Možné napojení občana na Islámský stát vyšetřuje také česká policie. Muž ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku se podle kriminalistů chtěl přidat k teroristům Islámského státu, od července letošního roku je ve vazbě. Jak nedávno zjistil Český rozhlas, při bezpečnostní prohlídce muž zpanikařil a vše na sebe prozradil.

“V odbavovací hale se jej ptali, kam jede a za kým, nebyl schopen ihned si vymyslet výmluvu a po prohledání věcí zjistili, že v mobilu má videa o Islámském státu, a proto následně přiznal, že chtěl jet do Sýrie a přidat se k Islámskému státu, následně byl vrácen zpět do České republiky,” stojí v usnesení Krajského soudu v Plzni.  “Uvedl, že jeho cílem bylo bojovat za Islámský stát a rozšířit jeho vládu na území, kde by měl být, tzn. na území Iráku, Sýrie, Severní Afriky apod. Proto si pořídil nový cestovní pas,” popsal soud.

Radikalismus v mešitách

Syřané v Německu jsou zděšeni mírou náboženského fundamentalismu a islámského extremismu v německých mešitách, reportuje Reuters. Evropské mešity jsou podle nich konzervativnější, než jsou zvyklí z domova. Evropští muslimové jim připomínají islámské radikály, kteří zničili jejich města. “Není se čemu divit, když mnohé evropské státy dovolují Saúdské Arábii ovlivňovat tvář evropského islámu,” komentuje náš analytik Jan Stehlík.
Naše analýzy o islámském extremismu čtěte na www.evropskehodnoty.cz/islamismus.

Integrace

Zákaz hidžábu ve škole. Soud odročen na 18. ledna

Obvodní soud pro Prahu 10 ve středu projednával žalobu bývalé studentky na Střední zdravotnickou školu, která jí nepovolila nosit hidžáb. Podle cizinky, která je muslimského vyznání, tím škola porušila zásadu rovného zacházení. Dívka se domáhá omluvy a 60 tisíc korun jako odškodné za diskriminaci. Soudkyně jednání odročila na 18. ledna a chce vyslechnout další svědkyni.

My jsme se k případu vyjadřovali už v roce 2014, kdy vydala stanovisko ombudsmanka, a to v článku Zahalování muslimek v Česku: rozvážně se poučme ze západní Evropy.

Německá ministryně pro integraci je proti plošnému zákazu sňatků mezi nezletilými

Německá ministryně pro integraci Aydan Özoğuz je proti plošnému zákazu sňatků mezi nezletilými. V Německu je sňatek povolen od 18 let, mezi uprchlíky je ovšem mnoho tzv. dětských nevěst nebo sňatků mezi nezletilými. Nyní je v Německu registrováno více než 1400 vdaných nebo ženatých nezletilých. Většina z nich je ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku.

Aydan Özoğuz, která je sama tureckého původu, se vyjádřila, že plošný zákaz by mohl vést k sociální exkluzi žen. “Pokud tato manželství nebudou uznána, ženy ztratí legální právo na sociální dávky pro děti a dědictví, jejich děti se stanou nelegitimními. Pro mnohé z nich by to také znemožnilo návrat do země původu.” O nevyjasněném postoji evropských států k manželství nezletilých jsme psali už minule.

Stále více francouzských Židů emigruje do Izraele

Antisemitismus v muslimských komunitách v západní Evropě vede stále větší počet Židů k emigraci do Izraele. “Pro Židy teď není atmosféra ve Francii zrovna nejpříjemnější. Situace se hodně zhoršila. Ve Francii je dnes velká muslimská komunita. Stále více muslimů je ovlivněných fanatismem,” říká pro Český rozhlas 30letá Sára Ben Kimunová. Do Izraele se přistěhovala před dvěma lety z Paříže.

Historie.cz: Dochází ke střetu civilizačních hodnot?

Podívejte se na pořad Historie.cs: Pohled filozofa Jana Sokola, kněze Marka Váchy a historika Jaroslava Šebka na civilizační střet mezi Západem a hodnotami evropských muslimů. Součástí debaty jsou vstupy socioložky Markéty Blažejovské z think-tanku Evropské hodnoty o výsledcích existujících průzkumů hodnot a postojů mezi evropskými muslimy.

“Evropské společnosti jsou sekulární, náboženství vnímáme jako otázku osobní svobody, takže tady nejde o střet mezi křesťanskými a muslimskými hodnotami. Mnohem důležitější je otázka vztahu příchozích migrantů k liberálně-demokratickým principům a k normám a hodnotám, které jsme přijali ve formě zákonů. Nejnebezpečnějším fenoménem v tomto ohledu je islámský extremismus – tedy fundamentalismus, islamismus a džihádismus – které jsou s liberální demokracií neslučitelné,” komentuje socioložka Markéta Blažejovská.

Pravidelně vydáváme kvalitní specializované produkty, které si můžete zdarma objednat do mailové schránky