Search
Close this search box.

Integration and Radicalisation Watch 20.10.2016

Pravidelný přehled nejdůležitějšího dění v oblasti integrační a proti-radikalizační politiky na evropské úrovni doplněný o naše analytické komentáře a doporučení.

Terorismus

Musíme se připravit na nepříznivé scénáře, jako je masová migrace a nárůst islámského extremismu

Think-tank Evropské hodnoty představil na tiskové konferenci závěry výzkumného projektu Scénáře vývoje politicko-bezpečnostního prostředí z pohledu ČR: 2016 – 2019, který vychází z analýzy expertních odhadů a projekcí vývoje. Výzkumu se účastnilo celkem 24 odborníků z české bezpečnostní a zpravodajské komunity (metoda Delphi).

Analytici definovali čtyři klíčové zlomy, tzv. systémové „game-changers“ čili události, které v případě naplnění mohou zásadně změnit společensko-politické prostředí v celé Evropě. Mezi těmito čtyřmi scénáři se jeví expertům jako nejpravděpodobnější (60 %): 1) nekontrolovaná masová migrace zapříčiní politickou implozi některých evropských států, 
2) západoevropští demokratičtí lídři politicky prohrají boj s islamismem. 

V západoevropských státech téměř jistě bude docházet k nárůstu islámského extremismu. Otázkou je pouze míra zhoršení současného stavu. Uvidíme rapidní nárůst teroristických útoků – jak ze strany islamistů, tak v reakci také ze strany krajní pravice. Dominantním polem bude zejména Belgie, Francie a Německo. Je možné, že také Českou republiku zasáhne mezi lety 2016 – 2019 první teroristický útok islamistických radikálů, což by mělo za následek utvrzení existujícího společenského konsenzu o odmítání uprchlíků muslimského původu.

Scénáře jsou demonstrativní a nelze je považovat za nejpravděpodobnější prognózu přesného vývoje. Používáme je jako projekci možných praktických dopadů, se kterými je potřeba při tvorbě národních bezpečnostních plánů počítat. Fakticky se žádný z nich nemusí naplnit, nebo se může naplnit jejich kombinace, a to v různé míře.

Celou studii se přečtěte zde.

Radko Hokovský komentuje:

„V období nejbližších let očekáváme nejkomplikovanější vývoj politického, společenského a bezpečnostního prostředí v Evropě za poslední dvě dekády. Zlomové události mohou zásadně destabilizovat institucionální prostředí zemí Evropské unie a ČR.

Těmto nepříznivým scénářům, jak potvrzuje i konsensus většiny odborníků, kteří se účastnili výzkumného projektu, se musí Evropa a Česká republika za každou cenu vyhnout nebo být již nyní připravena na zmírnění jejich dopadů.

Považujeme za nezbytné, aby především politické elity činily systematické kroky, které povedou k snižování polarizace společnosti a k udržitelnosti ekonomické a bezpečnostní stability, aby však především nepodceňovaly externí a interní hrozby, jejichž existence posiluje nedůvěru vůči tradičním politickým stranám a liberálně demokratickým institucím.“

Radko Hokovský mluvil o scénářích vývoje politicko-bezpečnostního prostředí z pohledu ČR také v České televizi, pusťte si Studio ČT24 od min. 10:24.

Syrský uprchlík podezřelý z terorismu a napojení na ISIS se radikalizoval až v Německu

V polovině října v Německu zatkli Syřana Džábira al-Bakra, který dorazil do Německa loni v únoru a dostal azyl. Kvůli vazbám na radikály byl v hledáčku tajné služby. V jeho bytě v Chemnitzu našla policie 1,5 kilogramu výbušných látek. Al-Bakr připravoval teroristický útok a měl pravděpodobně napojení na Islámský stát (IS). Zadržet se ho podařilo až díky třem jeho krajanům, kteří muže předali polici. Ve vazební cele ale Syřan spáchal sebevraždu.

Celý případ vyvolal otázky, zda selhala bezpečnostní prověrka při posuzování azylové žádosti, nebo se Bakr radikalizoval až v Německu. Časopisu Der Spiegel tuto otázku zodpověděl jeho bratr Alá Bakr, který vypověděl, že než bratr odjel ze Sýrie, neprojevoval žádný zájem o politiku. K radikalizaci podle něj přispěla děsivá videa ze Sýrie, která viděl na internetu. Zásadní roli hrál berlínský imám, který podle slov bratra vymyl Al-Bakrovi mozek a žádal ho, aby se vrátil do Sýrie a zapojil se tam do bojů. Džábir loni v září opravdu odcestoval do syrské Rakky pod záminkou, že jede navštívit rodinu (návštěvy žadatelů o azyl a uprchlíků v Sýrii jsou poměrně běžné, upozornil nedávno Die Welt). Příbuzným řekl, že bojuje v IS.

Zajímáte se o to, jak probíhá radikalizace mladých muslimů v evropských státech? Čtěte analýzu Jana Stehlíka Příčiny radikalizace mezi muslimy v Evropě.

Vlna útoků teroristů může trvat celou generaci

Současná vlna teroristických útoků proti západním cílům může trvat celou generaci, je přesvědčen podle ČTK německý odborník na terorismus Peter Neumann. Jednotlivé teroristické vlny mají podle něj většinou délku 20 až 30 let, a nemělo by nás proto překvapit, kdybychom ještě za více než deset let pocítili následky nynější krize v oblasti Sýrie a Iráku. “Skrze konflikt v Sýrii se celá generace radikalizovala a teď uvidíme následky. Tyhle následky se pravděpodobně potáhnou po mnoho let,” míní Neumann

Radikalizace

V Rakousku je 288 džihádistů, vracejí se ze Sýrie

Rakousko čelí zvýšené hrozbě teroristických útoků, uvedl šéf proti-teroristické jednotky Peter Gridling a dodal, že v zemi je momentálně okolo 288 džihádistů. Vracejí se z konfliktních zón na Blízkém východě a nelze údajně vyloučit, že přicházejí v aktuální migrační vlně a že zakládají teroristické spící buňky. V roce 2016 však počet aktivních či potenciálních džihádistů v Rakousku klesl díky práci bezpečnostních sil a justičních orgánů. Ti, kteří se snažili vstoupit do řad tzv. Islámského státu, byli potrestáni odnětím svobody.

Světová banka analyzovala dotazníky vyplněné zahraničními bojovníky IS

Už v březnu unikly přímo Islámskému státu vstupní dotazníky, které vyplňují noví zahraniční bojovníci v teroristické organizaci. Získala je německá zpravodajská služba. Světová banka nyní zveřejnila unikátní report, který je výsledkem analýzy těchto dotazníků s osobními údaji více než 3 000 zahraničních bojovníků. Report mimo jiné uvádí, že příčinou radikalizace není chudoba ani nízké vzdělání (skoro 70 % rekrutů mělo středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání), ale nachází silné spojení mezi radikalizací a nezaměstnaností. 11,7 % rekrutů přímo uvedlo, že se chtějí stát sebevrážednými atentátníky.

Hnutí Fethullaha Gülena – mírumilovná tvář islámu? Ne tak docela

Druhého října turecká policie zatkla bratra islámského duchovního Fethullaha Gülena. Již dříve došlo k zadržení dvou jeho synovců. Turecko dnes usiluje o jeho vydání ze Spojených států, kam se klerik uchýlil do exilu.

Jaké je vůbec hnutí, které vytvořil a vede? 
Čtěte komentář našeho analytika Jakuba Šoky na webu E15.

Jakuba Šoku můžete sledovat také na Twitteru,
kde tweetuje o Turecku.

Integrace

Zpráva o migraci a integraci

Vyšla nová, velmi podrobná Zpráva o situaci v oblasti migrace a integrace cizinců na území České republiky v roce 2015, která informuje o všech aktivitách ministerstev souvisejících s integrací legálně pobývajících cizinců a azylantů. Ředitel odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman také vystoupil nedávno na semináři o integraci. Západní státy by se podle něho mohly v Česku učit, jak integrovat cizince. V minulosti jejich začleňování nezvládly.

Ředitel Haišman na akci rovněž kontroverzně prohlásil, že celou aktuální migrační vlnu považuje za ekonomickou migraci. “Proud celý, od začátku do konce, je proud ekonomické migrace,” řekl Haišman. “Pokud by šlo o uprchlíky utíkající před nebezpečím, odešli by pravděpodobně z rizikové do sousední bezpečné země.” Kritizoval ho za to Martin Rozumek.

Evropské státy nemají vyjasněný postoj k manželství nezletilých mezi uprchlíky

V mnoha zemích, odkud dnes přicházejí žadatelé o azyl, je rozšířený fenomén dětských nevěst, kdy jsou dívky provdány ještě před dosažením 18 let. Ukazuje se podle BBC, že jde o velmi častou praxi rovněž v uprchlických táborech v Turecku, Jordánsku (až třetina všech svateb) a Libanonu. Politika evropských zemí ve vztahu k nezletilým manželům, kteří nyní žijí v mnoha evropských azylových centrech, přitom není jasná ani jednotná.

V Německu je údajně mezi žadateli o azyl více než 1000 manželství, kde jeden nebo oba manželé jsou nezletilí, o jejich osudu nyní rozhoduje soud. Žádné manželství u mladších 18 let netolerují v Nizozemsku, nezletilí jsou umístěni do soudní péče. V Dánsku vedlo ve dvou případech oddělení k pokusům o sebevraždu a několik takových manželství bylo nedávno znovu sjednoceno. Jednoznačná není ani interpretace mezinárodních konvencí. Zatímco jedni používají Konvenci OSN o právech dítěte jako argument proti takovým svazkům, Dánsko uvedlo, že rozdělení párů by odporovalo “právu na soukromý a rodinný život“.

Evropa začíná učit migranty o rovnosti pohlaví

Evropské státy začínají zaměřovat svoji pozornost na hodnotovou integraci, včetně rovnosti pohlaví. The Economist přinesl reportáž z Belgie, kde dobrovolné kurzy zahrnují témata od sexuálního zdraví a prevence znásilnění po respekt vůči ženám a rovnost pohlaví. “V silně patriarchálních společnostech si lidé často myslí, že mají právo chovat se k ženám agresivně,” uvádí Thomas Demyttenaere, který kurzy připravuje.

Markéta Blažejovská komentuje:

“Hodnotová integrace patří k nejtěžším výzvám při přijímání migrantů v Evropě, zatím s ní evropské státy nemají velkou zkušenost, protože se sousředily na integraci socio-ekonomickou. Přitom zejména těžce vybojovanou sexuální liberalizaci Západu nebude jednoduché některým azylantům z Blízkého východu a Afriky vysvětlit. Z mezinárodních srovnávacích průzkumů postojů a hodnot je totiž zřejmé, že právě postoje k rovnosti pohlaví, rozvodům, potratům a obecněji sexuální liberalizaci nejvíc rozdělují Západ a většinově muslimské země. Psal to už v roce 2003 na základě velkého mezinárodního srovnání Ronald Inglehart, šéf World Values Survey, a je to pravda samozřejmě i dnes.”

Čtěte studii Markéty Blažejovské s názvem “Co si myslí evropští muslimové a proč?”

Ex-muslimové čelí ostrakizaci ve Velké Británii

Tisíce ex-muslimů žijí ve Velké Británii ve strachu z násilné pomsty za opuštění islámské víry, zatímco jiní se bojí přiznat, že už dál nevěří, uvádí deník The Independent. Maryam Namazie, zakladatelka Rady exmuslimů Velké Británie, říká: “Mnoho mladých lidí v Británii opustilo islám a čelí obrovské ostrakizaci a izolaci. Musíme si také přiznat, že mnoho náboženských vůdců v této zemi ve skutečnosti reprezentuje islamistické hnutí, které podporuje diskriminaci proti exmuslimům.”