Evropské hodnoty uspořádaly uzavřený kulatý stůl se dvěma váženými hosty – Michaelem Kovrigem (International Crisis Group, ICG) a Ivanou Karáskovou (Asociace pro mezinárodní otázky, AMO).
Diskuze se soustředila zejména na geopolitickou strategii Číny a její nátlakovou diplomacii, kterou Peking využívá jako asymetrický nástroj proti západním vládám s cílem ovlivňovat jejich politická rozhodnutí. Michael Kovrig, který se stal obětí politicko-diplomatického sporu v návaznosti na zatčení výkonné ředitelky Huawei Meng Wan-čou v Kanadě se s účastníky podělil o svou zkušenost s více než tisíc dní dlouhým pobytem v čínském vězení. Kovrig poukázal zejména na mnohovrstevnaté mezinárodní diplomatické úsilí v době svého zadržení a věznění, či na další výzvy pro Kanadu, které se pojí s podobnými krizovými situacemi.
Ivana Karásková se věnovala rostoucímu čínskému tlaku na výzkumníky a profesionály a také rostoucím restrikcím vůči zahraničním výzkumníkům působícím v ČLR. Poukázala také na problém nedostatku informací proudících ven z Číny v důsledku rozšiřující se státní cenzury, ale také autocenzury mezi sinology, novináři či diplomaty.
Diskuze se zaměřila na čínskou strategii využívající tzv. „diplomacii rukojmích“, mezinárodní sankce, kontrolu informací a na potřebu koordinované mezinárodní reakce na podobné kroky ze strany ČLR. Řečníci zdůraznili důležitost propojení ekonomických politik s otázkami lidských práv a potřebu čelit autoritářskému vlivu prostřednictvím proaktivní sebevědomé diplomacie a mezinárodní spolupráce na všech úrovních.