Pracovní skupina Instituce pokrývá zejména témata spojená s institucionálním prostředím a politickým systémem EU.
Vybraná témata minulého týdne:
- Jmenování zvláštních poradců v Komisi
- Budoucí směřování evropské integrace
- Hledání britské identity a vystoupení z EU
- Euroskepticismus mladých Poláků
- Francouzské reformy pracovního práva
Přejeme příjemné čtení.
Pro komentáře médiím jsou k dispozici naši analytici.
PORADCI V KOMISI | Pokud si komisaři EU nemyslí, že mají k dispozici dostatečnou expertízu, jsou oprávněni vyžádat si takovou pomoc zvnějšku. Podle serveru Politico si zvláštních poradců povolali na příštích 12 měsíců celkem 44 a jsou mezi nimi taková velká jména jako bývalý italský premiér Mario Monti, bývalí komisaři Michel Barnier a Siim Kallas, či bývalá generální tajemnice Komise Catherine Day. Komise musí o jmenování zvláštních poradců uvědomit Radu EU i EP, nicméně ani jedna z těchto institucí nemůže jména na seznamu vetovat. Více se dočtete na tomto odkaze.
PŘEHLED ČINNOSTI EP PRO TENTO TÝDEN je k dispozici zde.
BREXIT | Otázka vystoupení Spojeného království z EU i nadále zůstává žhavým tématem evropských think-tanků:
- Centre for Economic Policy Research ve svém stručném zhodnocenínabízí pohled ekonomů na dopad potenciálního odchodu Británie z EU v souvislosti s konkrétními ekonomickými a politickými následky.
- Jakou roli hraje v otázce možného vystoupení Británie z Unie samotné hledání britské identity? To se můžete dočíst v textu Friends of Europe na tomto odkaze.
- Otázkou, proč by mělo Spojené království v Unii zůstat, se zabýval The Peterson Institute for International Economics v tétoanalýze.
- Evropská komise si podle serveru EurActiv vypracovala tajný seznam trestů, které by neměly Británii minout, pokud se v blížícím se referendu rozhodne opustit EU. Více se dočtete zde.
EVROPSKÁ INTEGRACE | Otázkou budoucího směřování evropské integrace se v tomto týdnu zabývalo hned několik think-tanků:
- Barcelona Centre for International Affaires ve svémčlánku píše, že zodpovědnost za dezintegraci Evropy nesou všechny unijní země. Zatímco se EU stále potýkala s finančními potížemi Řecka, zasáhla ji uprchlická krize. Západoevropané si také uvědomili, že jejich východní bratři se sice neostýchali z Unie přijmout miliardy eur, ale odmítají v těžké hodince hnout prstem pro Německo. K tomu všemu navíc nelze předvídat výsledek britského referenda a ISIS inspiruje k terorismu páchanému evropskými občany. V této hře je celkově mnoho „zloduchů“, na které lze ukazovat prstem, vinu ale částečně nesou všichni.
- Otázce evropské integrace a její budoucnosti sevěnuje také Policy Network. V současné době nových výzev a problémů se zdá, že je Unie nejvíce rozdělená od dob jejího vzniku. Nejpatrněji lze tento rozkol pozorovat v eurozóně, jejíž integrace byla před krizí nejsilnější, ale ve které nyní přetrvávají ekonomické, sociální i politické rozpory.
- Tuto problematiku stejný think-tank analyzuje i v dalšímtextu, ve kterém rozebírá budoucnost eurozóny v širším kontextu.
FISKÁLNÍ UNIE | Aby došlo k celkové stabilizaci ekonomiky a inflace, potřebuje EU fungující fiskální rámec. Jak je nastavena fiskální politika v zemích eurozóny a jakou roli zde hraje Evropská centrální banka jakožto stěžejní instituce v oblasti financí? To se dočtete v komentáři think-tanku Bruegel.
POLSKÝ EUROSKEPTICISMUS | Podle nového průzkumu Poláci sice podporují své členství v Unii, chtějí ale také v rámci Schengenského prostoru obnovit hraniční kontroly. Tyto nálady jsou navíc zvláště silné mezi mladými voliči. Blog Open Europe sezaměřil na to, jaké jsou příčiny této situace a co to bude do budoucna znamenat.
TURECKO A SATIRA | Turecké rozhodnutí předvolat německého velvyslance, aby mu bylo vyčiněno za video zesměšňující prezidenta Erdoğana, se z Bruselu nedočkalo pozitivní odezvy. Jean-Claude Juncker tento krok, který Turecko podniklo kvůli satirické písni nijak neocenil, a vyjádřil svůj názor, že toto posouvá Turecko spíše dále od EU než naopak. Podle serveru EurActiv také řekl, že toto turecké jednání není v souladu s unijními demokratickými hodnotami.
REFORMY PRACOVNÍHO PRÁVA | Unijní komisař pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis přivítal francouzské kontroverzní reformy pracovního práva. Ty přímo odpovídají na kritiku, kterou na francouzskou ekonomiku směřovala unijní exekutiva. Podle komisaře iniciativa ministryně El Khomri vyřeší rigidity pracovního trhu a měla by napomoci zlepšení zaměstnanosti. Tento litevský komisař je známý svými liberálními ekonomickými názory.
Stáhněte si kompletní pracovní monitoring unijních institucí, vybraných studií a evropského tisku! Jsou v něm obsaženy i informace, které jsme do newsletteru nezařadili. Naleznete ho zde.
Pravidelně vydáváme kvalitní specializované produkty, které si můžete zdarma objednat do mailové schránky.