Search
Close this search box.

ČR by se měla připojit k ostré pozici USA vůči Íránu

  • Napětí mezi Washingtonem a Teheránem se stupňuje po odstoupení Trumpovy administrativy od jaderné dohody světových mocností s Íránem. Spojené státy od pondělí rozšířily balík sankcí vůči Íránu a připravují další, které na ty aktuální navážou. Sankční režim se tak bude dotýkat nejen energetického sektoru, ale i lodní dopravy a bankovního sektoru.

  • Česká republika by měla respektovat nový sankční režim a podpořit aktivity Spojených států proti íránskému režimu v rámci své zahraniční politiky.
  • Kromě ekonomických a zahraničněpolitických otázek otevírají sankce i bezpečnostní rovinu, která není pro ČR ani Evropu zanedbatelná. Íránská teokracie realizuje nepřátelské vlivové operace v EU i ČR. V řadě evropských zemí došlo v posledních měsících k zatčení íránských špionů plánujících politické vraždy a operace pro posílení raketového programu v Íránu. Bezpečnostní informační služba navíc nedávno přispěla k rozkrytí a vypnutí hackerských serverů Hizballáhu na území ČR, což poukazuje na pokračující aktivitu této organizace, napojené na Teherán.
  • Sankční režim USA by měla respektovat celá Evropská unie. Při absenci takového procesu by ČR porušila společný postup členských států EU, z nichž mnohé chrání vlastní obchodní styky s Teheránem. V případě České republiky ale zahraničněpolitické a ekonomické vazby se Spojenými státy převažují relativně malou obchodní provázanost s Íránem.