Search
Close this search box.

ČR by měla sankcionovat čínské představitele za represe v Hongkongu a to samé iniciovat i na úrovni EU

DOPORUČENÍ TÝDNE
DOPORUČENÍ TÝDNE

Minulý týden došlo v Hongkongu k zatím největším represím proti občanům od schválení zákona o státní bezpečnosti Číny (červen 2020). Tento zákon umožňuje bezpečnostním složkám ČLR de facto beztrestně působit v regionu, zasahovat proti prodemokratickým aktivistům a porušovat jejich základní lidská práva.

Místní policie při zátahu 6. ledna 2021 zatkla 53 lidí za „podvratnou činnost“ – včetně nejméně 13 bývalých prodemokratických členů zvolených do tamní legislativní rady. Represe zasáhly i redakce nezávislých médií a jednu advokátní kancelář. Naplnila se tak slova expertů i obavy samotných obyvatel Hongkongu, že zákon o státní bezpečnosti bude dalším milníkem na cestě ke konci hongkongské demokracie a občanské společnosti.

Za zmínku stojí, že Spojené státy již v létě 2020 v reakci na tento vývoj v Hongkongu přijaly personální sankce proti odpovědným představitelům státní moci, kteří mají na svědomí porušování lidských práv občanů Hongkongu.

Česká republika, jejíž zahraniční politika stojí tradičně také na silném lidskoprávním základě, by proto měla na poslední vlnu represí reagovat, a to přinejmenším na národní úrovni. Například tím, že čínští představitelé, kteří stojí za posledními útoky proti prodemokratickým aktivistům a nezávislým mediím, by měli mít zakázaný vstup na území ČR.

Dále by česká diplomacie spolu s podobně smýšlejícími členskými státy EU měla iniciovat zařazení těchto činitelů na celoevropský sankční seznam za porušování lidských práv ve světě, který EU schválila v prosinci 2020.