Search
Close this search box.

Český parlament by se měl zabývat „soukromou“ cestou některých poslanců a senátorů, která se uskutečnila za účelem „pozorování“ parlamentních voleb v Ázerbájdžánu

  • V neděli 9. února se konaly v Ázerbájdžánu předčasné parlamentní volby. Ty přijela pozorovat řada mezinárodních institucí a parlamentních delegací a podle respektované pozorovatelské mise ODIHR OBSE restriktivní legislativa a politické podmínky znemožnily regulérnost voleb.

  • Proto je zarážející, že někteří z českých poslanců a senátorů (Jaroslav Holík z SPD, Věra Procházková z ANO, Květuše Matušovská z KSČM a Jaroslav Doubrava z Severočeši.cz), kteří, jak zjistila investigace.cz, na volby odjeli jako „soukromé osoby“, ještě před oficiálním prohlášením ODIHR OBSE volby vyhodnotili opačně, tedy jako svobodné a regulérní. Podobná prohlášení pomáhají legitimizovat autoritářské režimy. Přitom sama Ústřední volební komise Ázerbájdžánu ve čtvrtek zrušila výsledky voleb ve 4 okrscích, a to právě kvůli volebním machinacím.
  • Obě komory parlamentu by proto měly:
    • zavázat poslance Holíka, Procházkovou, Matušovskou a senátora Doubravu, aby zveřejnili, z jakých zdrojů a na pozvání koho do Ázerbájdžánu odcestovali;
    • veřejně se distancovat od názorů a prohlášení ohledně „regulérnosti“ ázerbájdžánských voleb učiněnými touto skupinou zákonodárců během jejich „soukromé“ cesty, navíc bez mandátu vystupovat jménem českého parlamentu.