Policie podle zjištění iDnes.cz obvinila z terorismu bývalého pražského imáma Samera Shehadeha a jeho bratra Omara se ženou Fátimou.
Omar Shehadeh se podle Policie od roku 2016 účastnil bojů v Sýrii v teroristické organizaci Džabhat Fatah aš-Šám (nyní součástí aliance Haját Tahrír aš-Šám), která působí jako místní zastoupení pro Al-Kájdu. Fátima aktivity svého muže přímo podporovala. Samer Shehadeh je schvaloval a Fátimě pomohl s cestou do Sýrie.
Nejedná se o první případ zahraničního bojovníka z ČR. Přesto jde o jedinečnou kauzu, protože Samer Shehadeh je dlouhodobě jednou z nejvýraznějších postav české islámské scény.
Není novinkou, že Shehadeh má dlouhodobé sklony k islámskému fundamentalismu. V roce 2010 prohlásil, že „každý, kdo následuje jiný zákoník než ten, se kterým přišel prorok Muhammad, je nevděčník a odpadlík od víry.” Na konci roku 2016 varoval české muslimy před účastí na bohoslužbě proti terorismu spolu s křesťany.
Shehadehova cesta od fundamentalismu k džihádismu ilustruje problém, na který dlouhodobě upozorňuji: nenásilné formy islámského extremismu poskytují úrodnou půdu pro růst násilného džihádismu. Samotní teroristé jsou pouze špičkou ledovce, viditelnou součástí větší hrozby.
Ona přehlížená část problému je růst počtu islamistů a fundamentalistů, kteří sice nejezdí střílet bezvěrce, ale se zahraničními bojovníky sdílí stejný cíl vnutit celé společnosti svou interpretaci islámu.
Prevence islámského extremismu musí začít právě u těchto osob, a to předtím, než zradikalizují někoho ve svém okolí. V případě Samera Shehadeha lze jen smutně spekulovat o tom, kolik českých muslimů mohla jeho kázání oslovit. I z tohoto důvodu by v ČR měl být co nejrychleji zaveden komplexní systém prevence islámského extremismu.
Jan Stehlík, analytik think-tanku Evropské hodnoty