Předsednictví ve Visegrádské skupině má nyní Polsko. Náš severní soused se během posledních několika let stal jednou z rozhodujících vojenských mocností v Evropě. Roční předsednictví Polska ve V4 je proto příležitostí k tomu, aby bylo dosaženo hmatatelných výsledků v bezpečnostně-obrané spolupráci, kterých bylo za celou dobu existence V4 poměrně málo.
Vláda České republiky by měla aktivně podpořit polský záměr převedení jednotek certifikovaných pro „visegrádskou“ EU bojovou skupinu k dispozici silám rychlé reakce NATO (NRF). Visegrádské EU bojové skupiny byly doposud dvě, ale ani jednou nebyly kvůli slabinám unijního mechanismu nasazeny. Je proto logické využít do nich investované peníze a úsilí pro plnění našich závazků v NATO.
Další možnost pro V4 nabízí mezinárodní výcvikové centrum vybudované na Ukrajině (Joint Multinational Training Group Ukraine), které vzniklo v roce 2014 s cílem zlepšit taktické a operační schopností ukrajinských ozbrojených sil.
Český zástupce na příštím setkání ministrů obrany či náčelníků generálních štábů zemí Visegrádské skupiny měl navrhnout téma vyslání tréninkových specialistů zemí V4 do tohoto centra na agendu jednání. Všechny čtyři visegrádské země mají vojenské instruktory v zahraničních misích svých armád. I v souvislosti s očekávanou redukcí těchto misí představuje společná iniciativa na Ukrajině skvělou příležitost. Vojenští instruktoři zemí V4 mohou své zkušenosti v centru Joint Multinational Training Group ukrajinským partnerům nejen předávat, ale také od nich mnohé sbírat. Ukrajinská armáda je dnes díky bojovým zkušenostem s ruským vojenským vpádem na východě země celosvětově mimořádně ceněným a vyhledávaným partnerem.