Search
Close this search box.

Pás a stezka versus Global Gateway: souboj o globální Jih?

Co se děje?

17. až 18. října se v Pekingu konalo třetí fórum iniciativy Pás a stezka(Belt and Road Initiative, BRI), která zároveň oslavila desetileté výročí. Prostřednictvím této infrastrukturní iniciativy Čína za poslední dekádu investovala biliony dolarů, BRI zároveň prošla změnami a vývojem. Posunulo se také chápání BRI v globálním měřítku.

Pouhý týden po skončení fóra BRI v Pekingu hostil Brusel své první Global Gateway Fórum. Program Global Gateway (GG) je považován za evropskou alternativu BRI. Je ale EU schopna vyhrát souboj o globální Jih?

 

Jaké jsou širší souvislosti?

Počet zástupců na vysoké úrovni, kteří tleskali Siho iniciativě a penězům, se zmenšil stejně jako se zmenšilo množství investic v souvislosti se zpomalením čínské ekonomiky. 

Mezi účastníky byli především vysocí představitelé globálního Jihu, tedy rozvojových zemí Asie, Latinské Ameriky a Afriky, které jsou v čínské sféře vlivu. Přítomna byla také delegace Talibanu a generální tajemník OSN António GuterresVladimír Putin, který je mnohými považován za zločince, byl zvláštním VIP hostem fóra a měl tu „čest“ pronést jeden z prvních projevů a osobně jednat se Si Ťin-pchingem (習近平). Rusko je zdaleka největším příjemcem čínských investic a zůstává nejbližším spojencem Pekingu. Země EU, s výjimkou Maďarska, jehož premiér Viktor Orbán využil příležitosti k setkání s Putinem, nebyly na vysoké úrovni zastoupeny.

V posledních letech se zaměření iniciativy posunulo od tradičních infrastrukturních projektů (jako je stavba mostů, elektráren, železnic apod.) k projektům digitální infrastruktury (jako 5G, e-commerce a digitální ekonomika), které jsou méně nákladné. Si Ťin-pching ve svém projevu s odkazem na americké zákazy vývozu AI a pokročilých čipů uvedl, že „pohlížet na rozvoj druhých jako na hrozbu nebo brát ekonomickou vzájemnou závislost jako riziko nezlepší vlastní život ani neurychlí rozvoj.“

Technologie a umělá inteligence byly jedním z hlavních témat setkání, během kterého Čína navrhla svou Globální iniciativu pro řízení umělé inteligence (Global Initiative for AI Governance) a vyzvala všechny země, aby „posílily výměnu informací a technologickou spolupráci v oblasti řízení umělé inteligence“ a navrhuje „spolupracovat na prevenci rizik a vyvinout rámce, normy a standardy řízení umělé inteligence založené na širokém konsensu.

Čína neustále usiluje o větší vliv na globální vládě, proto nadále navrhuje své vlastní iniciativy a alternativy a používá přitažlivá hesla a koncepty. Dokonce i některé evropské „elity“ se nechali přesvědčit. Bývalý český premiér Jiří Paroubek, který se účastnil všech tří fór Pásu a stezky, je obdivovatelem a zastáncem BRI a Číňany navrhovaného nového světového řáduneboli „společenství sdíleného osudu lidstva“ (人類命運共同體 renlei mingyun gongtongti). Zvláštní zástupce francouzského prezidenta a bývalý předseda francouzské vlády Jean-Pierre Raffarin opíraje se o historické analogie, argumentuje, že bychom měli nechat Čínu, aby převzala globální řád: „Nyní je Čína zpět u stolu velkých národů. Myslím, že to musíme přijmout a nebát se, ale diskutovat.“

V souvislosti s BRI Evropané kritizují porušování lidských práv, znečišťování životního prostředí, nevyvážené vztahy, bídnou kvalitu infrastrukturních projektů nebo nevýhodné podmínky půjček a nabízejí alternativu. Když Ursula von der Leyen oznamovala program Global Gateway v roce 2021, uvedla že „chceme vytvářet spojení a ne závislosti!“ Jen týden po ukončení fóra Pásu a stezky v Pekingu hostil Brusel své první fórum Global Gateway.

Zejména kvůli své zdlouhavé a neefektivní byrokracii byla ve svých raných fázích iniciativa Global Gateway označována jako „projekt bez plánu“ nebo „marketingové cvičení“ a od evropských diplomatů se jí dostalo značné kritiky. Po dvou letech byly konečně oznámeny některé konkrétní projekty, jako například Transafrický koridor nebo strategické ekonomické koridory v jižní Africe.

 

Proč je to důležité? 

EU i nadále zaostává za Čínou v podpoře investic do infrastrukturních projektů po dobu nejméně jedné dekády. Čas ukáže, zda program Global Gateway zmobilizuje část evropského soukromého kapitálu a případně vyrovná globální čínské investice. Slovy Davida McAllistera, předsedy zahraničního výboru Evropského parlamentu: „EU si nemůže dovolit promarnit tuto chvíli…Když ne teď, kdy?“