Search
Close this search box.

Vláda by měla zveřejnit důraznou reakci na ruské kybernetické útoky proti českým institucím

  • Ruské zpravodajské služby útočí na kybernetickou síť českého ministerstva zahraničních věcí minimálně od roku 2017, což potvrzují veřejné zdroje i BIS. Došlo k vykradení tisíců diplomatických zpráv a kompromitaci stovek emailových schránek, včetně korespondence samotného ministra zahraničí. V červnu 2019 došlo k další vlně útoků na českou diplomacii, za kterými dle informací Deníku N z bezpečnostní komunity stojí opět ruské zpravodajské služby.

  • Český stát je tak pod dlouhodobým a systematickým útokem ruského státu. Vláda ČR by měla tento fakt otevřeně pojmenovat a adekvátně reagovat, jelikož není možné, aby Ruská federace beztrestně vykrádala české instituce.
  • Na bilaterální úrovni by měl být z Moskvy stažen český velvyslanec ke konzultacím a česká diplomacie by měla z pražské ambasády Ruské federace vyhostit několik ruských vojenských zpravodajců jako symbolický akt odporu proti útokům vedených ruskou vojenskou rozvědkou GRU.
  • Na multilaterální úrovni by česká vláda měla v rámci NATO pomocí článku 4 Washingtonské smlouvy požadovat svolání Severoatlantické rady ke konzultacím, kde by spojencům ČR předložila vyhodnocení dosavadních útoků proti ČR a požadovala by společné stanovisko Aliance, které odsoudí toho ruské nepřátelské jednání. Řada aliančních států dnes čelí podobným útokům a přesně k podobným kolektivním krokům NATO slouží, byť tentokrát nepůjde o vojenskou reakci na ruské agresivní operace.