Search
Close this search box.

Vláda by měla transparentně zveřejňovat stav nabídek zdravotnických dodávek

  • Úkolem české vlády v pandemické krizi je zajistit dostatečné množství zdravotních ochranných prostředků, jako jsou kvalitní roušky a respirátory vysoké kvality, a to zejména pro pracovníky integrovaného záchranného systému. Jelikož vláda v zajištění dostatečného množství těchto prostředků v době od prvních varování před začínající pandemií od letošního ledna selhala, dochází k urgentní snaze tyto prostředky zajistit.

  • Vláda se pod iniciativou vicepremiéra Hamáčka rozhodla pro domluvení systému dodávek z Číny, což vzhledem ke známým metodám čínského strategického vydírání znamená výrazné riziko, že toho čínská vláda do budoucna zneužije pro vymáhání nepřijatelných ústupků na české straně – například v otázkách vztahů ČR-Tchaj-wan nebo bezpečnosti české kritické informační infrastruktury a rizik spojených s čínskou firmou Huawei a jejími špionážními tendencemi. Na místě tak jsou obavy, zdali vláda nejedná v některých případech dle politického klíče s cílem se čínské vládě zavděčit, oproti věcné potřebě rychlých dodávek zdravotnického materiálu i z jiných zdrojů.
  • Vláda v nouzovém stavu může nakupovat potřebný materiál rychle a bez výběrového řízení, což je v pořádku. Měla by u toho však být transparentní a každý den by na webu Úřadu vlády měla zveřejňovat:
  1. Přehled všech relevantních nabídek zdravotnického materiálu a nabízených podmínek, které vládní instituce obdržely.
  2. Přehled všech objednávek zdravotnického materiálu a přijatých podmínek, které vládní instituce přijaly a objednaly.
  • Pokud tak nebude činit, měli by to po ní požadovat poslanci a senátoři.