Search
Close this search box.

Vláda by měla odmítnout nebezpečné snahy prezidenta Zemana o destabilizaci západobalkánského regionu

  • Prezident Zeman při návštěvě Srbska prohlásil, že by Česká republika měla přehodnotit své rozhodnutí z roku 2008 a zrušit uznání Kosova jako státu. V českém ústavním systému rozhodnutí o uznání států činí vláda vykonávající zahraniční politiku, přičemž v tomto případě se prezident Zeman snaží vydíráním vyvinout nátlak na Babišův kabinet.
  • Vláda by měla tyto prezidentovy snahy jednoznačně odmítnout, protože slouží pouze zájmům Srbska a Ruska v západobalkánském regionu. Zemanova snaha o oduznání Kosova působí destabilizačně v křehkém regionu, kde se ČR systematicky snaží snahy Kosova i Srbska o budoucí integraci do EU podporovat. Česká republika v tomto regionu kvůli Zemanovým výrokům ztrácí kredibilitu menších západobalkánských států, jako je Černá Hora, Severní Makedonie či Bosna a Hercegorina, když se její prezident snaží hodit jeden z místních křehkých států přes palubu, aby se zavděčil imperiálním ambicím Ruska a jeho de facto satelitu Srbska.
  • Nejde o to, že by stávající uspořádání na Západním Balkáně bylo ideální, ale za stávajících podmínek je dané uspořádání jediné udržitelné. Oduznání Kosova Českou republikou by nepodpořilo žádný český zájem a nepomohlo vyřešit žádný z problémů, se kterým se Kosovo, Srbsko a celý region potýká. Podpořilo by to jen ruské snahy o destabilizaci regionu, což je v přímém rozporu se zájmy České republiky.